گمرک گوربلاغ ۲۴ساعته شود

رئیس کل گمرک ایران بار دیگر به مسئولان ترکیه پیشنهاد داد با ۲۴ساعته کردن گمرک گوربلاغ و تبادل الکترونیکی اطلاعات، زمینه ای فراهم شود تا کالاها کمترین توقف تشریفات گمرکی را داشته باشند.

به گزارشسی نیوز به نقل از گمرک ایران،  «مسعود کرباسیان» در  دیدار  با «رضا هاکان تکین» سفیر ترکیه در تهران بار دیگر موانع توسعه و تسهیل تجارت میان دو کشور را مورد اشاره قرار داد. یکی از محورهای اصلی این دیدار موضوع گمرکات مرزی بازرگان- گوربلاغ بود که کرباسیان بار دیگر تأکید کرد با توجه به امکانات موجود در این مرز، بهترین راه حل ۲۴ ساعته شدن گمرک گوربلاغ ترکیه و تبادل الکترونیکی اطلاعات میان گمرکات است تا کالاها قبل از ورود به مرز اظهار و با کمترین توقف تشریفات گمرکی آنها انجام شود.

موضوع ترانزیت کالاهای ترکیه‌ای از مرزهای ایران به عراق از دیگر موارد گفت‌وگوهای طرفین بود که با توجه به نزدیک بودن مراسم اربعین حسینی و تردد کامیون‌های ترانزیتی ترکیه‌ای در مرزهای مشترک ایران و عراق، مقرر شد درخصوص تردد کامیون‌های ترک در این مرزها اطلاع‌رسانی شود. باز شدن مرز ساری‌سو برای برگشت کامیون‌های خالی و ضرورت استقرار قرنطینه و استاندارد نیز از دیگر محورهای این گفت‌وگوها بود.

بنابراین گزارش، طرفین همچنین درباره بازگشایی مرز سرو-اسن دره در روزهای آینده به شکلی مدرن‌تر و با تجهیزات بهتر از سوی ترک‌ها گفت‌وگو کردند. ترک‌ها می‌گویند ایران هم باید امکانات مرزی خود را در مرز سرو افزایش دهد و نسبت به مدرن‌سازی این مرز اقدام نماید. در این زمینه کرباسیان رئیس کل گمرک ایران گفت: با الکترونیکی شدن گمرک در ایران امکان تبادل الکترونیکی اطلاعات میان گمرکات دو کشور فراهم شده و تجار و بازرگان می‌توانند با اظهار کالا قبل از ورود به مرز و تبادل اطلاعات کالاهای ورودی و خروجی در گمرکات، قبل از ورود کامیون به مرز مانع از معطلی کامیون‌ها شوند و شرایط بهتری را برای توسعه و تسهیل تجاری میان دو کشور فراهم آورند.

لازم به یاداوری است که اولین دروازه مشترک مرزی ایران و ترکیه به صورت مجازی قرار است در روزهای آینده راه‌اندازی شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments