کیاشهر چهارمین بندر استان گیلان می‌شود

مدیر کل اداره بنادر و دریانودری استان گیلان از ساخت بندر مسافری- تفریحی کیاشهر به عنوان چهارمین بندر استان گیلان خبر داد و گفت: ساخت این بندر یکی از مهمترین پروژه های اداره بنادر و دریانوردی استان گیلان محسوب می شود.
به گزارش سی نیوز، سید علی نعیمی افزود: این پروژه قرار است با سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث و مورد بهره برداری قرار گیرد و هم اکنون در حال انجام مطالعات زیست محیطی در منطقه در نظر گرفته شده برای احداث بندر کیاشهر است.
وی تاکید کرد: در صورت تصویب مطالعات زیست محیطی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، پروژه ساخت بندر کیاشهر با انتخاب سرمایه‌گذار بخش‌خصوصی وارد عملیات اجرایی می‌شود.
نعیمی با اشاره به اینکه ساخت بندر مسافری و تفریحی کیاشهر از مصوبات هیئت دولت است، گفت: با ساخت این بندر شاهد رونق گردشگری استان گیلان در زمینه گردشگری دریایی بوده و زمینه ورود گردشگران بیشتر به استان گیلان فراهم می‌شود.
مدیر کل اداره بنادر و دریانوردی استان گیلان همچنین با اشاره به اینکه برای در اختیار گرفتن مکان مناسب برای ساخت این بندر مسافری- تفریحی، مراکز شیلات و ماهیان خاویاری مستقر در این منطقه جابه جا شده اند، ادامه داد: پیش از این قرار بود بندر کیاشهر در قالب یک بندر مسافری و باری ساخته و مورد بهره‌برداری قرار گیرد اما پس از انجام مطالعات و بیشتر و تجدید نظر مقرر شد این بندر فقط با کاربری مسافری و تفریحی در کیاشهر احداث شود.
وی در ادامه گفته های خود خاطرنشان ساخت: پس از ساخت این بندر، سرمایه گذار بخش خصوصی مدیریت بهره برداری و نگهداری آن را عهده دار خواهد شد که پیش بینی می شود بازده اقتصادی مناسبی را نیز برای سرمایه گذار به همراه داشته باشد.
این مقام مسئول در استان گیلان گفت: این پتانسیل وجود دارد که با بهره برداری از این بندر، تعداد زیادی سرمایه‌گذار بخش‌خصوصی نسبت به خرید و به کارگیری شناورهای تفریحی در این بندر اقدام کنند و تردد های دریایی در آن رونق گیرد. به این ترتیب می توان خطوط تفریحی و مسافری را در مسیر بندر کیاشهر به بنادر انزلی، آستارا و حتی بنادر استان مازندران راه اندازی کرد.
وی گفت: امید می رود در آینده‌ای نه چندان دور شاهد رونق گردشگری دریایی در آبهای دریای خزر به ویژه استان گیلان باشیم. چراکه این پتانسیل وجود دارد  بتوانیم با بکارگیری شناورهای بزرگ و ایمن خطوط مسافری و تفریحی به مقاصد کشورهای حاشیه دریای خزر را نیز راه اندازی کنیم. اما تحقق این امر نیازمند حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی و خرید شناورها و بهره برداری از آنها است.
نعیمی تاکید کرد: به این ترتیب به تدریج فرهنگ سفرهای دریایی نیز در بین مردم رواج می یابد و صنعت حمل و نقل دریایی به یکی از صنایع پردرآمد کشور تبدیل خواهد شد.
مدیر کل اداره بنادر و دریانوردی استان گیلان با تاکید بر اینکه هم اکنون بنادر انزلی و آستارا به عنوان دو بندر فعال استان گیلان محسوب می‌شوند که به زودی عملیات ساخت بنادر چمخاله و کیاشهر نیز در این استان آغاز می‌شود، افزود: بنادر انزلی، آستارا و چمخاله نیز از قابلیت تردد شناورهای مسافری و تفریحی برخوردارند که تحقق آن به حضور سرمایه گذاران بخش‌خصوصی بستگی دارد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments