کشتی 75 هزار تنی در اسکله 5 شهید بهشتی پهلو گرفت

با اتمام عملیات لایروبی اسکله شماره 5 شهید بهشتی بندر چابهار، کشتی 75 هزار تنی حامل گندم از کشور لیتوانی با حضور  سعید نژاد، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی و شافعی معاون نظارت و راهبری و برنامه ریزی کشور با موفقیت پهلو گرفت.
به گزارش سی نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در این باره گفت: خوشبختانه با اتمام لایروبی زمینه پهلوگیری کشتی‌های بالای 80 هزار تن در بندر چابهار به صورت عملی فراهم شد.
محمد سعیدنژاد ادامه داد: پیش از انجام اتمام لایروبی اسکله شماره 5 شهید بهشتی ما مجبور بودیم کشتی‌هایی با سایز بزرگ را در داخل دریا سبک سازی کنیم بعد از آن در کنار اسکله پهلو دهیم و این امر باعث بالا رفتن هزینه و زمان برای صاحب کالا می‌شد. سازمان بنادر و دریانوردی با تدابیر ویژه با انجام لایروبی تا عمق 14- متر برای اسکله 5 تا قبل از افتتاح فاز اول طرح توسعه انجام داد که خوشبختانه امروز زمینه پهلوگیری کشتی‌های بالای 80 هزار تن در این بندر اقیانوسی فراهم شد.
وی گفت: با انجام لایروبی اسکله شماره 5 شهید بهشتی، تأمین کالاهای اساسی سه استان شرقی کشور از مسیر بندر چابهار فراهم و امکان ترانزیت برای کشور افغانستان و آسیای میانه بیشتر از گذشته میسر شد.
سعیدنژاد تصریح کرد: امیدواریم با پهلوگیری کشتی‌های بزرگ در این اسکله در سال آینده بتوانیم 50 درصد ظرفیت عملکرد بندر چابهار در سال آینده نسبت به امسال  افزایش بدهیم و از طرفی درصدد هستیم برای تشویق تجار و صاحبان کالا به دلیل کاهش میزان هزینه حمل و نقل در محور شرق یکسری مشوق‌های تخفیفات بندری ارائه دهیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با پهلودهی کشتی‌های بزرگ در بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور می‌توانیم اعتبار دریانوردی کشور و عملیات حمل و نقل را فراهم کنیم و جاذبه‌ای برای منطقه و کشورمان به ارمغان بیاوریم.
وی در مورد ورود بخش‌خصوصی به این حوزه هم گفت: سازمان بنادر و دریانوردی به لحاظ حمایت از بخش‌خصوصی اکثر کارهای خود را به بخش‌های توانمند واگذار کرده و خود سازمان فقط ساخت اسکله و تجهیزات استراتژیکی را فراهم می‌کند؛ از طرفی برای حمایت بخش خصوصی حمایت‌های مالی، زمین مناسب و تضامین لازم را انجام می‌دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments