کشتی‌سازی نیازمند تزریق سالانه یک میلیارد دلار سرمایه

با کنار رفتن رویاهای ابتدایی حاصل از به نتیجه رسیدن توافق هسته‌ای و امیدواری به افق پیش رو کم کم واقعیت‌های اقتصادی خود را نشان می‌دهند. واقعیت‌هایی که منابع اعتباری نیاز دارند و در صورت تامین نشدن این بودجه‌ کار با دشواری همراه خواهد بود.

به گزارش سی نیوز، در روزهایی که بنادر ایران از بازگشت خطوط دریایی بزرگ جهان بار دیگر روزهایی پر ترافیک را تجربه می‌کنند، صنایع دریایی وابسته به این عرصه نیز برای بازگشت رونق در روزهای پسا تحریم آماده می‌کنند. صنایعی که با توجه به اهمیت بالا در ارزآوری همواره جزو رئوس برنامه‌های صنعتی کشور بوده اند.

کشتی سازی ایران که در طول سال‌های گذشته توانسته زیر فشار تحریم به حیات خود ادامه دهد و حتی در برخی عرصه‌ها به پیشرفت‌های محسوسی نیز دست یابد در فضای پس از تحریم امیدوار است گره‌های مالی خود را برطرف کرده بار دیگر رو به سوی خودکفایی حرکت کند.

با وجود تمام دستاوردها، اما تحریم در این بخش نیز مانند بسیاری از دیگر حوزه‌های کلان اقتصادی کشور مشکلاتی را به وجود آورده که شاید اصلی‌ترین آن نبود اعتبارات لازم باشد. صنعت کشتی سازی که در رده صنایع مادر طبقه بندی می‌شود برای اوج گرفتن دوباره در این عرصه نیاز به منابعی دارد که شاید حتی برای صندوق توسعه ملی نیز برآورده کردن آنها دور از ذهن باشد.

نیاز به منابع یک میلیارد دلاری سالانه از صندوق توسعه ملی که از اعضای شورای عالی صنایع دریایی مورد تاکید قرار گرفته هرچند برای بخشی کلیدی مانند صنایع کشتیرانی چندان رقم بزرگی به حساب نمی‌آید اما برای تامین آن از سوی دولت قطعا باید پیش‌نیازهای بسیاری لحاظ شود.

به گزارش ایسنا، قرار دادن مسائل این بخش در کنار دیگر حوزه‌های دریایی در کرانه و پس کرانه تنها کمبود سرمایه گذاری در یک عرصه را به رخ می‌کشد که البته دولت امید زیادی دارد با دریافت سرمایه یا فاینانس خارجی بخشی از آن را جبران کند، برای رسیدن به اهداف کلان باید راهبرد جذب سرمایه‌ها را طرح‌هایی دیگر پیگیری کرد که شاید در بین تمام گزینه‌ها صندوق توسعه ملی بیشترین فشار را تحمل می‌کند، صندوقی که با منابع محدود خود تنها در بخش حمل ونقل تا کنون به سه بخش ریلی،‌ هوایی و دریایی پیش قول شده و شاید در عمل برای ارائه تسهیلات به هریک از آنها با دشواری‌های فراوانی همراه شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments