کشتیرانی هند به‌دنبال احیای شراکت با کشتیرانی ایران

بزرگترین شرکت کشتیرانی هند (SCI) قصد دارد همکاری مشترک 40 سالۀ خود را با ایران احیا کند.

به گزارش سی نیوز، «بی‌بی سینها» رئیس هیأت مدیره و مدیرکل شرکت کشتیرانی هند، در این‌باره گفت: «طرح‌های متعددی مانند بهترین مسیر نفت‌کش میان هند و ایران و تجارت کانتینری از هند به ایران وجود دارد. از آنجا که ایران روابط قوی با سایر کشورهای آسیایی دارد، شرکت کشتیرانی هند نیز به‌دنبال ورود به این بازارهاست.»

به گفتۀ بی‌بی سینها، لغو تحریمها علیه ایران راه را برای احیای شرکت کشتیرانی ایران و هند هموار ساخته است و می تواند موجب دسترسی این شرکت به بازارهای آسیای میانه نظیر قزاقستان شود.

سینها گفت: «ما نمی خواهیم شاهد مرگ این شرکت باشیم… شریک دیگر یعنی خطوط کشتیرانی ایران حضور گسترده ای در دریای خزر دارد.»

شرکت کشتیرانی هند در سه ماهۀ دوم سال جاری میلادی به دلیل رکود در فضای کسب و کار جهانی درآمد چندان مطلوبی نداشت.

وی افزود: «ایران به عنوان صادرکنندۀ بزرگ نفت، اقتصاد بزرگی به شمار می رود و فرصتهای تجاری با ایران برای شرکت کشتیرانی هند بسیار زیاد است. به‌ علاوه، روابط ایران با کشورهایی مانند قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان قوی است و این شرکت می‌تواند از این بازارها بهره برداری کند.»

شرکت کشتیرانی مشترک ایران و هند به دلیل تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، سال‌ها غیرفعال مانده بود.

سینها گفت: «اکنون هر گونه پیش بینی درآمد برای هر یک از این بخشها زود است زیرا در حال حاضر دو طرف در مرحله مذاکره قرار دارند و دو یا سه سال طول خواهد کشید که این شرکت کشتیرانی سودآور شود.»

شرکت کشتیرانی هند و شرکت کشتیرانی ایران پس از سالها تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران، در سال ۲۰۱۲ تصمیم گرفتند این واحد تجاری مشترک را منحل کنند.

شرکت هندی 49 درصد از سهام شرکت کشتیرانی ایران و هند را در اختیار دارد. 51 درصد نیز متعلق به خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است.

این واحد تجاری مشترک ایران و هند در حال حاضر سه کشتی فله‌بر و یک نفتکش دارد.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند، در تلاش است تا پس از لغو تحریم‌ها، روابط کشورش را با ایران تقویت کند. هند اکنون در حال بررسی سرمایه گذاری 20 میلیارد دلاری در بخش بندری و صنعت انرژی ایران است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.