کریدور زاگرس فعال می شود

معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزیر راه و شهرسازی گفت: با فعال سازی کریدور زاگرس 26 کشور از چین و شرق آسیا تا شرق اروپا تحت پوشش قرار خواهند گرفت و از آن متنفع می شوند.
امیر امینی که در حاشیه همایش یک روزه «بررسی مطلوبیت کریدور شماره 10 ؛ بندر امام خمینی(ره)- مرز بازرگان و راه های تجاری سازی آن» سخن می گفت این کریدور را پیوند دهنده مرزهای شمالی و غربی کشور دانست و اظهار داشت: طول کریدور زاگرس 1410 کیلومتر است و ما برای فعال سازی آن طرح جامع حمل و نقلی را دست بررسی و اقدام داریم.

وی یکی از اهداف فعال سازی این کریدور را بازیابی نقش ایران در مجامع تجاری و حمل و نقلی بین المللی عنوان کرد و افزود: ما از طریق کریدور زاگرس تجارت از مسیر شمال- غرب و شمال- جنوب را در مسیر کشورهای هدف در دست خواهیم گرفت.
به گفته امینی بر اساس مطالعات انجام شده، کریدور زاگرس 20 درصد جمعیت داخل کشور را در بر گرفته و می تواند محور توسعه باشد در عین حال که 200 میلیون نفر از جمعیت کشورهای پیرامون و آسیا و اروپا را نیز تحت پوشش خود قرار می دهد.
معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزیر راه و شهرسازی از جمله اهداف مطالعات کریدور زاگرس را نشان دادن سریع، ارزان و مطمئن بودن این مسیر اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: با فعال سازی کریدور زاگرس 26 کشور از چین و شرق آسیا تا شرق اروپا تحت پوشش قرار خواهند گرفت و از آن منتفع شده و در بخش های صنعتی، کشاورزی، خدمات و گردشگری شاهد کمک به توسعه تجارت بین این کشورها و ایران خواهیم بود و تجارت بین المللی را رونق می بخشد.
وی در ادامه اظهاراتش با اعلام اینکه کریدور زاگرس در مجموعه کریدورهای تراسیکا پیشنهاد و تصویب شده است و افزود: طبیعتا ما باید بخش نرم افزاری این کریدور را که شامل مسائل گمرکی، تسهیل عبور و مرور و ترخیص و واردات کالاست را دنبال کنیم.
امینی اشاره ای نیز به بخش عملیاتی این کریدور داشت و در این زمینه اظهار کرد: مذاکراتی با یک شرکت ایتالیایی برای سرمایه گذاری در این محور انجام شده است.
وی در تشریح نحوه سرمایه گذاری در کریدور زاگرس گفت: بخشی از این محور به صورت BOT و بخشی دیگر به صورت BLT به سرمایه گذاران داخلی و خارجی در حال واگذاری است و بخشی دیگر نیز از طریق منابع دولت در حال انجام هستیم.
امینی سرمایه گذاری در این محور را بسیار بزرگ و کلان دانست و در خاتمه افزود: هر کیلومتر از 1410 کیلومتر کریدور زاگرس بین 10 تا 15 میلیارد تومان هزینه در بر خواهد داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.