پیشرفت 60 درصدی طرح توسعه اسکله شهید بهشتی چابهار

مدیر کل اداره بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از پیشرفت 60 درصدی فاز نخست توسعه اسکله شهید بهشتی خبر داد و گفت: بندر چابهار به عنوان مهمترین حلقه ترانزیتی کشور مطرح است و تنها بندری که می تواند ترانزیت کشورهای آسیای میانه و افغانستان را انجام دهد.
به گزارش سی نیوز، سیاوش رضوانی افزود: با اتمام احداث خط راه آهنی که هم اکنون از چابهار در دست ساخت است، مسیر ترانزیتی مهمی برای جابه جابی کالاها به کشورهای هندوستان، پاکستان و آسیای میانه ایجاد خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه تا قبل از اعمال تحریم، کشتی ها از سراسر دنیا برای تخلیه و بارگیری وارد بندر چابهار می شدند، به مانا گفت: اما اکنون بیشتر از کشورهای عربی، آلمان، آفریقا و ترکیه برای تخلیه و بارگیری به این بندر وارد می شوند.
رضوانی از انجام برنامه ریزی ها برای راه اندازی خطوط مسافری دریایی از مقصد چابهار به کشورهای عربی به ویژه کشور عمان خبر داد و اضافه کرد: با توجه به وجود اسکله و ترمینال مسافری در بندر چابهار، پتانسیل راه اندازی چنین خط دریایی وجود دارد که امیدواریم در آینده و با حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی شاهد اجرایی شدن آن باشیم.
وی درباره طرح توسعه اسکله شهید بهشتی گفت: ایجاد دو اسکله کانتینری به طول 640متر، احداث قسمت انتهایی موج شکن به طول یک هزار و 650 متر، لایروبی 17 ملیون متر مکعب و احیای اراضی به میزان 195 هکتار از جمله برنامه های در نظر گرفته شده به منظور توسعه اسکله شهید بهشتی طی پنج مرحله است. همچنین احداث سه پست اسکله چند منظوره به طول 580 متر از دیگر طرح های توسعه بندر شهید بهشتی است.
رضوانی به تداوم جدی اجرای فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی اشاره کرد و افزود: عملیات اجرایی فاز نخست طرح توسعه اسکله شهید بهشتی که از اسفند ماه سال 87 آغاز شده بود هم اکنون پس از گذشت بیش از شش سال با 60 درصد پیشرفت فیزیکی همراه بوده است.
مدیر کل اداره بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از پیشرفت فیزیکی 60 درصدی فاز نخست توسعه اسکله شهید بهشتی خبر داد و تصریح کرد: فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی که شامل پنج پست اسکله است سال 96 به اتمام می رسد و پیش بینی می شود تا زمان اتمام این پروژه بیش از هزار میلیارد تومان اعتبار هزینه شود.
به گفته مدیر کل اداره بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ، هم اکنون ظرفیت اسکله های بندر چابهار برای تخلیه و بارگیری 2.5 میلیون تن کالا در سال است که با اجرای فاز یک طرح توسعه بندر شهید بهشتی ظرفیت اسکله های چابهار به 6 میلیون تن در سال خواهد رسید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments