وضعیت ترانزیت کالا در فصل بهار

شورایعالی هماهنگی ترابری کشور از کاهش ۳۹ درصدی ترانزیت کالا از قلمرو کشور طی بهار امسال در مقایسه با بهار سال گذشته خبر داد و اعلام کرد: عمده کاهش ترانزیت جادهای ناشی از کاهش ترانزیت سوخت از مبدأ عراق به دلیل افت قیمت جهانی نفت بوده است.

به گزارش سی نیوز، در جلسه شورای عالی هماهنگی ترابری کشور به ریاست «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی اعلام شد: در پی تحولات ترکیه و ضرورت بررسی مسیرهای جایگزین، طرح کریدور «خلیج فارس – دریای سیاه – اروپا» مورد پیگیری است و پیش‌نویس موافقت‌نامه حمل و نقل میان ایران – آذربایجان – ارمنستان – گرجستان (بنادر باتومی و… و.) – بلغارستان (بندر بورگاس) و همچنین یونان و احتمالاً رومانی در دست نهایی شدن است.

در همین راستا قرار شد برای راهبری امور مجموعه کریدورهای حمل ونقل و ترانزیتی کشور سازماندهی لازم صورت پذیرد.

در این جلسه همچنین نقشه راه نحوه تعامل با کشور ترکیه برای جریان بهینه امور حمل و نقل و ترانزیت با آن کشور که در کارگروه های وابسته به شورا جمع‌بندی شده، ارایه و با تأکید بر ضرورت احصای جزییات امور مورد تعامل دستگاه‌های مربوط با ترکیه، ایجاد توازن و هم‌سویی در تعاملات و نیز هماهنگی و یکپارچگی مواضع در قبال ترکیه، “نقشه راه” جامع سازی و تکمیل می‌شود.

با هدف مصون‌سازی فرآیند حایز اهمیت ترانزیت از پدیده قاچاق، مجموعه برنامه‌ها و اقدامات بخش حمل ونقل و ترانزیت در جهت مبارزه با قاچاق کالا مطرح و مورد تأیید شورا قرار گرفت.

در این جلسه تاکید شد با توجه به آیین‌نامه اجرایی مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا، اقتضا دارد رفع مسایل اجرایی شدن آن پیگیری و همچنین گزارش آماری نسبتاً دقیق از میزان قاچاق از کشور گردآوری شود.

در سه ماهه نخست امسال، نسبت به دوره مشابه سال گذشته حدود 39% کاهش یافته که عمده کاهش ترانزیت جادهای ناشی از کاهش ترانزیت سوخت از مبدأ عراق به دلیل افت قیمت جهانی نفت و نیز پرهزینه و طولانی شدن تشریفات ورود و عبور کامیون های حامل سوخت ترانزیتی به سمت بنادر کشور و نیز به مقصد افغانستان بوده و ترانزیت ریلی نیز به دلیل کاهش تقاضای ترانزیت گوگرد و نیز کود شیمیایی از مبدأ کشورهای CIS است.

منبع هفت دریا

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments