واگذاری بلند مدت بنادر کوچک به بخش خصوصی

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه ” هاب شدن بنادر بزرگ نباید به از بین رفتن بنادر کوچک منجر شود ” ، گفت : در قالب طرح جامع بنادر ، طرح ایجاد مزیت برای بنادر کوچک در دست بررسی است که بر اساس آن بنادر کوچک به صورت بلند مدت به بخش خصوصی واگذار می شود .

] گزارش سی نیوز، «محمد سعید نژاد» مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ضمن اعلام خبرجذب ۶ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بنادر کشور، گفت: امروز سهم دریا در تولید ناخالص داخلی کشورهای دارای ساحل بیش از ۱۰ درصد است در حالی که سهم دریاهای ما در تولید ناخالص داخلی ۲.۵ تا ۴.۶ درصد است که نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتر در این حوزه است.

به گزارش روابط عمومی محمد سعیدنژاد در بیست و چهارمین همایش ارگان های دریایی اظهار داشت: پیام توسعه دریامحور در کشور باید همه جانبه باشد و همه بخش‌های مرتبط آن را در دستور کار قرار دهند.

وی با بیان اینکه موضوع دریا در کشور مغفول مانده است حتی برخی مسئولان از اقدامات و سیاست‌های اتخاذ شده و شرایط رقابتی بنادر ما در منطقه و حجم سرمایه‌گذاری کشورهای منطقه در این حوزه مغفول مانده‌اند، گفت:سرمایه‌گذاری در بخش ناوگان توسط کشورهای منطقه باید مورد توجه باشد و اگر از آن غافل شویم از این رقابت جهانی بازمی‌مانیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: کشورهایی که ساحل و دریا دارند اقتصاد مناسب‌تری در دنیا را تجربه کردند؛ امروز سهم دریا در تولید ناخالص داخلی کشورهای دارای ساحل بیش از ۱۰ درصد است در حالیکه سهم دریاهای ما در تولید ناخالص داخلی ۲.۵ تا ۴.۶ درصد است که نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتر در این حوزه است.

وی با بیان اینکه سهم سواحل ما با توجه به تراکم جمعیت و حجم اشتغال در تولید ناخالص ملی مناسب نیست ضمن آنکه باید شهرهای ساحلی را توسعه دهیم، تصریح کرد: ایران از امتیاز بالایی از نظر گستردگی پس‌کرانه ها برخوردار است که همواره مورد توجه خطوط کشتیرانی و پورت‌اپراتورهای دنیا است، بنابراین در پسابرجام با استقبال سرمایه‌گذاران خارجی مواجه بوده‌ایم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: بر اساس شاخصی، از نظر میزان سرمایه‌گذاری تأسیسات زیربنایی دریایی کشور هفتاد و پنجم دنیا هستیم این در حالی ست که در منطقه شرایط ما نامناسب‌تر است و حتی یکی از کشورهای همسایه ما رتبه تک رقمی از نظر میزان سرمایه‌گذاری تأسیسات زیربنایی دارد.

وی ادامه داد: اگر صرفا متکی به توانایی دولتی باشیم در این حوزه تغییر جدی را شاهد نخواهیم بود. باید امکان سرمایه‌گذاری و فعالیت بخش خصوصی در این حوزه ارتقا یابد.

سعیدنژاد با اشاره به جذب ۶ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بنادر کشور بیان کرد: در حوزه لایروبی تلاش کردیم بخش عمده ‌ای از تأسیسات دولتی را واگذار کنیم.

وی اظهار داشت: جذب سرمایه‌گذاری خارجی را با سه هدف عمده دنبال کرده‌ایم که در این راستا جذب بار و مراکز ثقل بار به بنادر ایران، انتقال تکنولوژی و مشارکت با شرکت های داخلی سه هدف اصلی است که دنبال می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی یادآور شد:در ترمینال‌های بزرگ بنادر کشور مشاور خارجی گرفته‌ایم تا مطالعات، بررسی‌ها و گزارشات با استانداردهای جهانی برای سرمایه‌گذاران ارائه شود و در این باره در ترمینال سه بندر شهید رجایی تا پایان امسال مطالعات مشاورخارچی انجام و گزارش‌ها ارائه می‌شود.

وی تأکید کرد: در جذب سرمایه‌گذار شرکت‌هایی مورد توجه ما خواهند بود که تعهد بالاتری ابتدا در همکاری با شرکت‌های داخلی و سپس جذب بار و انتقال تکنولوژی داشته باشند.

سعیدنژاد ادامه داد:سیاست محوری دیگر در بخش حمل و نقل دریایی، تعمیر، نگهداری و اورهال ناوگان است که به عنوان سیاست محوری در توسعه دریامحور دنبال می‌شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: همچنین تربیت نیروی انسانی متخصص را در دستور کار قرار داده‌ایم. سه سال پیش زمانی که این منصب را بر عهده گرفتم دانشگاه دریانوردی چابهار که از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دریانوردی منطقه است از سه هزار دانشجو یک نفر هم دانشجوی رشته دریایی نداشت اما تلاش کردیم با بررسی مشکلات‌ آنها این معضل رفع شود تا نیروی انسانی متخصص و قوی تربیت کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.