همکاری عمان با منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس با اشاره به اینکه منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس با جذب 9 میلیارد دلار سرمایه‎گذاری در طرح‎های صنعتی و تولیدی از مناطق ویژه مهم و برتر کشور است، گفت: در دو سال گذشته ۳.۴ میلیارد دلار سرمایه‎گذاری جدید در این منطقه جذب و بیش از پنج میلیون تن انواع محصولات از منطقه صادر شده است.
به گزارش سی نیوز، مسعود هندیان با اشاره به اینکه دیدار سفیر عمان در ایران به منظور تبادل تجارب و ارتباط بخش های سرمایه گذاری و شرکت های عمانی با شرکت های ایرانی، انجام شده است، افزود: عمان از ظرفیت های مطلوبی در زمینه صنایع معدنی و فلزی به ویژه صنعت فولاد برخوردار است، زمینه‌های همکاری منطقه ویژه خلیج فارس و عمان در حوزه های صنعتی، تجاری و سرمایه گذاری مناسب است و امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد حضور صنعتگران و سرمایه گذاران عمانی در منطقه باشیم.

او اضافه کرد: دسترسی به آبهای آزاد، همجواری با منابع عظیم نفت و گاز ، وجود تاسیسات بندری و حمل و نقل دریایی، ریلی، جاده‌ای، هوایی و نزدیکی به بازارهای هدف و وجود زیرساخت‌های لازم در بخش‌های مختلف باعث شده این منطقه شتاب فزاینده‌ای برای تبدیل شدن به قطب صنعت، تجارت و بازرگانی خارجی فولاد و آلومینیوم و مواد معدنی داشته باشد.

هندیان ارزش صادرات غیرنفتی از منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس را یک میلیارد دلار برشمرد و گفت: تاکنون 13 هزار شغل در این منطقه ایجاد شده و 5.5 میلیارد دلار پروژه نیز در این منطقه در دست اجرا و برای پنج میلیارد دلار پروژه در حال مذاکره هستیم.

او ادامه داد: استقرار پنج مجتمع فولادسازی برای ایجاد ظرفیت 10 میلیون تن فولاد، دو مجتمع آلومینیوم با ظرفیت257 هزار تن، یک مجتمع تولید روی، دو مجتمع گندله سازی، پنج مجتمع آب شیرین کن با ظرفیت 200 هزار مترمکعب آب، یک مجتمع قیر با ظرفیت 300 هزار تن و سه پست اسکله مواد معدنی و فلزی با ظرفیت 27 میلیون تن منطقه را به قطب صنایع انرژی بر تبدیل کرده است.

تاکید بر گسترش همکاری‌ها

سفیر عمان در ایران نیز با بیان اینکه عمان دارای دو منطقه ویژه فعال است، پیشرفت های صنعتی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس را نمونه‎ای از دستاوردهای صنعتی ایران خواند و بر گسترش همکاری‌های دو جانبه تاکید کرد.

سعودبن احمد البروانی در بازدید از صنایع مستقر در این منطقه ویژه، ابراز امیدواری کرد همکاری دو کشور و تبادل هیات های تخصصی در آینده نزدیک آغاز شود.

اهمیت فولاد و آلومینیوم در مناسبات اقتصادی

محسن ضرابی، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان نیز نقش فولاد و آلومینیوم را در مناسبات اقتصادی یک اولویت مهم برشمرد و افزود: نتایج بازدید و تصمیمات اتخاذ شده برای تحقق روابط مناسب اقتصادی به زودی در قالب پیشنهادهای سرمایه گذاری در زمینه تولید کود شیمیایی از طریق خوراک گاز و سایر طرح های صنعتی به منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس اعلام خواهد شد.

منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در کیلومتر 13 بزرگراه شهید رجایی در غرب بندرعباس و با وسعت تقریبی 5000 هکتار در 4 سایت جنوبی ،میانی، شمالی واقع شده است. فراهم آوردن شرایط جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی، هدایت آنها در جهت احداث واحد های صنعتی و معدنی صنایع انرژی بر و فرآوری مواد معدنی، رشد توسعه اقتصادی، افزایش فرصت های شغلی، افزایش و توسعه فناوری های مدرن حوزه تولید، مهارتهای مدیریتی و ارتقای کیفیت تولیدات و افزایش توان صادرات به منظور رقابت در بازارهای جهانی از جمله اهداف ترسیم شده این منطقه است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments