نشست مسئولین انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته با ریاست سازمان بنادر و معاونت امور بندری و مناطق ویژه در خصوص مشکلات موجود در صنف

به گزارش سی نیوز اولین نشست اعضای هیات مدیره انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته در سال 1396 با ریاست سازمان بنادر و دریانوری جناب آقای دکتر سعیدنژاد و  معاونت امور بندری و مناطق ویژه جناب آقای جلیل اسلامی در محل سازمان بنادر ودریانوردی برگزار گردید . در ابتدای جلسه گزارش فعالیت های انجمن در سال 1395 و موفقیتهای بدست آمده در حوزه های مختلف پرداخته شد . در حوزه آموزشی به دریافت مجوز از سازمان فنی و حرفه ای جهت تاسیس آموزشگاه آزاد دریائی و بندری ایران و امضاء تفاهم نامه همکاری های آموزشی فی ما بین موسسه آموزش عالی آزاد بهار و نیز دانشگاه آزاد اسلامی و انجمن کشتیرانی اشاره شد . در حوزه داوری مجوز تاسیس اولین شورای حل اختلاف تخصصی دریائی و بندری به انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته اعطا شد و در حوزه کارشناسی انجمن در وزارتخانه های مختلف اقتصاد و دارائی ، وزارت راه ، مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری به عنوان مرجع تخصصی دریائی و بندری در حوزه بخش خصوصی حضور پیدا کرده و نظرات کارشناسی خود را ارائه میدهد و خوشبختانه نشانه رشد انجمن در حوزه های مختلف میباشد . بعد از ارائه این گزارش به مشکلات موجود در صنف پرداخته شد .

در خصوص مشکلات شرکتهای کشتیرانی نیز به سه مورد اساسی پرداخته شد که یکی از مهمترین این مسائل در خصوص بخشنامه جدید سازمان بنادر در خصوص THC و کاهش مهلت پرداخت هزینه های آن از 25 روز به 10 روز میباشد و با توجه به اینکه شرکتها مشکل گردش مالی و نقدینگی را در حوزه THC دارند واین وجوه را بعد از ورود کانتینر و در بازه زمانی 120 روزه دریافت مینمایند ،  تقریباً 3% گردش کانتینری دچار خسارت میشود که این امر مشکلات فراوانی را برای شرکتهای کشتیرانی ایجاد نموده است . همچنین مطرح شد که شرکتهای نمایندگی نیز از این موضوع نه تنها منتفع نمیشوند بلکه خسارت  میبینند و در حالیکه سازمان بنادر ودربانوردی 10 روز مهلت برای پرداخت داده اند این روزها برای شرکتها به واقع 2.5 روز میشود .

همچنین در خصوص بحث THC  این موضوع مطرح شد که شرکتها نسبت به عملکرد های مالی مرتباً با سازمان مالیاتی و سازمان تامین اجتماعی دچار مشکل هستند زیرا این سازمانها دید انتفاعی روی این ارقام دارند در حالیکه شرکتها به عنوان کارگزار ارقام THC  را وصول میکنند .

از موارد دیگری که در جلسه مطرح گردید بحث مربوط به صورتحسابها بود که به صورت عمومی باید بر اساس توافقات قبلی تسویه حسابها با سازمان بنادرو دریانوردی متکی بر سند مالی رسمی باشد و  باید از تاریخ صدور صورتحساب توسط سازمان بنادر و دریانوردی طی 25 روز مبلغ تسویه گردد ولی متاسفانه این موضوع رعایت نمیشود و شرکتها در این خصوص دچار مشکلات عدیده ای هستند .

همچنین در مورد ” بیمه تضمین تعهدات تحویل گیرندگان کانتینر به مالکان کانتینر ” نیز عنوان شد که با توجه به سوابق قبلی و مصوبه نشست 167 شورای عالی هماهنگی ترابری کشور طرح بیمه  تضمین تعهدات تحویل گیرندگان کانتینر به مالکان کانتینر به عنوان آیتم مکمل در اجرای مصوبات مربوطه به مرحله اجرا رسیده و در حال حاضر نمایندگی های کشتیرانی میتوانند بر اساس صلاحیت سنجی و اعتبار مشتری از یکی از ابزارهای تعهدی در قالب مصوبات شورا کانتینر را واگذار نمایند .

با توجه به جمیع صحبتهای انجام شده با ریاست سازمان بنادر ودریانوردی و انعکاس آن موضوعات به معاونت بندری و مناطق ویژه سازمان مقرر گردید جلسه ای فی ما بین هیات مدیره انجمن کشتیرانی و معاونت امور بندری سازمان جهت حل و فصل موضوعات مطرح شده انجام گردد تا در سریعترین زمان ممکن مشکلات مربوط به صنف مرتفع گردد .

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments