نباید انتظار داشت با یک جشنواره تمام مشکلات حل شوند

دکتر «محمد سعید سیف» دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی در گفتگو با سی نیوز بر لزوم حمایت و مشارکت بخش های مختلف برای توسعه مبحث علم و فناوری در بخش دریا تاکید کرد.

seif

دومین جشنوراه ملی دریا مسیر پیشرفت از روز یکشنبه 17 آبان آغاز به کار کرده و تا 19 آبان ادامه دارد در همین رابطه در گفتگو با آقای دکتر «محمد سعید سیف» دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی، در مورد اهداف برگزاری این جشنوراه به گفتگو نشستیم که مشروح این گفتگو به شرح زیر است:

–    آقای دکتر سیف هدف از برگزاری این جشنوراه چیست؟

با توجه به انکه حوزه دریا بخش های متنوع و گسترده ای دارد و اگر از این بخش ها حمایت نشود زنجیره ای که برای توسعه کار لازم است شکل نمی گیرد و بخش دریایی نمی تواند رشد کند از همین رو در جشنوراه تلاش شده تا تمامی حلقه هایی که به نوعی در دریا و فعالیت های آن سهیم هستند حضور داشته باشند. برای پیشبرد کار و فرهنگ سازی نیز تلاش شد تا از دانش آموزان، دانشجویان، نهادها و شرکت های دانش بنیان استفاده شده و آنها را در طرح ها مشارکت داده و از طرح های آنها استفاده کنیم و در کل علم و فناوری را وارد مباحث دریایی کنیم و همه بخش های علم و فناوری دریایی را اینجا در این جشنوراه کنار هم داشته باشیم تا آنها از این فرصت استفاده کنند و با بیان ایده ها و دستاوردهای خود کارها را به به پیش برده و امکان تجاری سازی ایده ها فراهم شود.

–    آیا صرفا برگزاری چنین جشنوراه هایی شما را به اهداف مورد نظر می رساند یا آنکه نیازمند دریافت کمک از سایر نهادها نیز هستید؟

حتما همین طور است که بدون کمک سایر دستگاه ها رسیدن به اهداف امکان پذیر نیست لذا در همین جشنوراه 30 سازمان به ما کمک کردند . نهادها و دستگاه های مختلفی به ما کمک کردند برای مثال وزارت آموزش و پرورش و یا نیروی دریایی کمک های زیادی به ما کردند اما باید این نکته را نیز عنوان داشت که هر ابزاری برد محدودی دارد از همین رو نمی تواند همه مشکلات را حل کند. نباید انتظار داشت که صرفا با برگزاری یک جشنوراه تمامی مشکلات حل شوند . این جشنوراه نیز اقدامی است که از طریق آن بتوان به پیشرفت علم و فناوری در حوزه دریا کمک کرد و ما نیز برای توسعه این کار از طرح ها حمایت کرده، تسهیلات در اختیار صاحبان طرح و ایده های نو قرار داده و موانع موجود بر سر کسب و کار آنها را برطرف می کنیم.

در خصوص مشارکت بخش خصوصی نیز باید بگویم که شرکت های دانش بنیان همگی از بخش خصوصی هستند و ما با ارائه وام های کم بهره و یا بلاعوض از فعالیت های آنها حمایت می کنیم.

–   به نظر شما چالش های موجود در مسیر توسعه علم و فناوری در بخش دریا چه مواردی هستند؟

در مورد چالش ها نیز باید گفت که محیط کسب و کار در کشور ما محیط سهل و آسانی نیست و با توجه به آنکه شرایط سیاسی و اقتصادی در حال تغییر است این وضعیت برای شرکت های کوچک دانش بنیان مشکلاتی را بوجود می آورد لذا ما تلاش می کنیم تا از طریق حمایت از این شرکت ها وضعیت موجود را برای آنها بهبود بخشیده تا محیط کسب و کاری بهتری برایشان فراهم شود. سایر مشکلات موجود نیز نمی تواند در سطح ما حل و فصل شود و برای حل آن نیاز به مشارکت بخش های بزرگتری هست.

امیدواریم که در سال های بعد شاهد حضور ارگان ها و شرکت های بیشتری باشیم و با حضور تمامی کسانی که در بخش دریا فعالیت دارند جشنواره کاملتری را برگزار کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments