معرفی برگزیدگان جشنواره دانش‌آموزی دریا

نخستین جشنواره دانش‌آموزی دریا صبح امروز با حضور امیردریاردار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش، دکتر سورنا ستاری معاون علمی فناوری ریاست جمهوری، مهندس علی زرافشان معاون وزیر آموزش و پرورش و دکتر محمدسعید سیف دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی به مدت دو روز در محل باغ‌ موزه دفاع‌مقدس آغاز به کار کرد.

به گزارش سی نیوز، علی زرافشان معاون وزیر آموزش و پرورش در مراسم افتتاحیه این جشنواره رویکرد آموزش و پرورش را در دوره اخیر ارتقاء کیفیت دانست و گفت: یکی از ابعاد ارتقاء کیفیت یادگیری و یکی از جهت‌گیری‌ها پژوهش‌محور کردن آموزش و پرورش است.
وی افزود: در این عرصه فعالیت‌های متفاوتی چون افزودن تحقیق و پژوهش به دروس دوره ابتدایی و متوسطه که تا پایان دوره اول متوسطه این درس وجود دارد.
وی تصریح کرد: برای شناسایی استعدادهای برتر و بسترسازی و حمایت از دانش‌آموزان پژوهشگر جشنواره‌های دانش‌آموزی در این خصوص برگزار می‌شود تا دانش‌آموزان علاقه‌مند حوزه پژوهش و نوآوری شناسایی و مورد حمایت قرار گیرند.
وی با اشاره به ایجاد پارک‌های علمی و فناوری در پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی اظهار داشت: تاکنون 494 پژوهش‌سرای دانش‌آموزی تأسیس شد که 70 درصد مناطق آموزش و پرورشی را در بر می‌گیرد.
وی جشنواره دریا را یکی از جشنواره‌های جدید بیان کرد گفت: به زودی جشنواره هوا و فضا، جشنواره سلول‌های بنیادین و جشنواره روبوکاپ به شکل ملی و سراسری برگزار می‌شود تا دانش‌آموزان علاقه‌مند بتوانند در این عرصه‌ها ورود کنند.
وی با اشاره به خالی بودن جایگاه هنرستان‌های دریایی در جشنواره دانش‌آموزی دریا گفت: در حال حاضر سه رشته دریایی در هنرستان‌های سراسر کشور فعال هستند که امیدواریم با حضور هنرستان‌های دریایی در سال‌های آینده نقش آنها رادر این جشنواره شاهد باشیم.
لزوم فرهنگ‌سازی دریایی در قشر جوان
در ادامه مراسم امیردریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش ضمن تشکر از فرهنگ‌سازی دریا در بین جوانان کشور گفت: با توجه به تدبیر مقام معظم رهبری که باید برای استفاده از دریا فرهنگ‌سازی شود این فرهنگ‌سازی باید از قشر جوان صورت گیرد.
وی در ادامه افزود: ما به عنوان نیروی دریایی و مأموریت داریم در عرصه دریاها از منافع و مرزهای دریاهای کشور حفاظت کنیم و آمادگی داریم درارتقا فرهنگ دریایی در بین جوانان کشور میزبان تمام اقشار آموزش و پرورش باشیم تا آنها در گروه‌های مختلف از ناوشکن‌ها، موشک‌اندازها و سواحل کشور به خصوص سواحل زیبای مکران بازدید داشته باشند.
در طول تاریخ از حوزه دریا فرار کرده‌ایم 
همچنین سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با بیان اینکه نیروی انسانی تحصیلکرده ثروت اصلی کشور است گفت: دانش‌آموزان آینده کشور هستند و کشور در سالیان آینده قرار است از آنها استفاده کند.
وی با یادآوری موضوع انشاء علم بهتر است یا ثروت افزود: امروز دیگر معنی ثروت نفت و گاز و طلا نیست ثروت امروز مغز و فکر است امروز دانش‌آموزان از مغز و فکرشان در دنیا پول می‌سازند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه در طول تاریخ از حوزه دریا فرار کرده‌ایم خاطرنشان کرد: در حالی که پایتخت تمام کشورهای بزرگ دنیا در کنار دریا قرار دارد در طول تاریخ پایتخت‌های کشور ما دور از دریا بوده است.
وی افزود: دریا منبع ثروت است و اگر علم همراه آن شود ثروت عظیمی را به وجود می‌آورد.
ستاری گفت: حمایت پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی یکی از اهداف معاونت علمی و فناوری است و در آینده سرمایه گذاری‌های خوبی در این پژوهش‌سراها در حوزه آموزش و تجهیزات انجام خواهد شد.
وی اظهار امیدواری کرد جشنواره‌هایی مانند جشنواره دریا بتواند در آینده دید همگان را در حوزه دریا عوض کند و در ادامه گفت: دریا یک منبع ثروت است که باید مورد توجه قرار گیرد.
در پایان این مراسم به 110 نفر از برگزیدگان جشنواره در بخش‌های مختلف جوایزی اهدا شد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments