سفر دریایی به صرفه است

شش میلیون و 256 هزار و 668 نفر نوروز سال 93 سفر دریایی داشتند، این آمار 19.7 درصد کل سفرهای نوروزی را به خود اختصاص داد؛ سفرهایی که بیشتر در مسیر دریایی قشم و کیش انجام شد و دیگر مسیرهای دریایی چندان بهره‌ای از آن نبردند. واقعیت آن است که بیشتر ایرانی‌ها ترجیح می‌دهند با اتومبیل، اتوبوس، قطار و هواپیما سفر کنند. کشتی و سفر دریایی معمولا ضعیف‌ترین شانس را در میان این انتخاب‌ها دارد.

به گزارش سی نیوز به نقل از ایسنا، شاید ضعف زیرساخت دریایی و اهمیت ندادن به مساله حمل و نقل و گردشگری دریایی باعث شده مردم هم چندان گرایشی به حداقل امکانات موجود این حوزه نشان ندهند؛ اما هستند گروهی که برای ماجراجویی بیشتر و یا صرفه‌جویی در هزینه خانوار این راه را انتخاب می‌کنند.

بیشترین تمرکز سفرهای دریایی در آب‌های جنوبی ایران و بویژه در مسیر دریایی هرمزگان و جزایر قشم و کیش است. شاید کمتر کسی اطلاع داشته باشد که این مسیرهای دریایی بین ایران و کویت، امارات و عراق نیز برقرار است.

اصلی‌ترین بنادر جابجایی مسافر در مسیرهای آبی بین‌المللی در بندرعباس و خرمشهر قرار دارد. این جابجایی دریایی در طول هفته و در چند نوبت بین خرمشهر کویت، بندرعباس شارجه، بندر لنگه دبی و خرمشهر بصره برقرار است.

سفر دریایی بین‌المللی معمولا با کشتی‌های دو طبقه کاتاماران و رو رو انجام می‌شود که سطح‌روها قابلیت حمل 120 دستگاه خودرو را هم دارند.

مسافت این سفرهای دریایی در مسیر خرمشهر کویت پنج ساعت، در مسیر بندرعباس شارجه 9 ساعت، در مسیر بندر لنگه دبی پنج ساعت و در مسیر خرمشهر بصره حدود دو ساعت طول می‌کشد. هزینه آن هم با توجه به مسافت و خدمات دریافتی از 85 هزار تومان تا 200 هزار تومان متغیر است. معافیت حمل بار در سفرهای دریایی نیز تا 50 کیلوگرم است، درحالیکه سفرهای هوایی تا 20 کیلوگرم از معافیت بار بهره‌مند هستند.

درحال حاضر حدود 85 آژانس مسافرتی فروش بلیت کشتی‌ها در این مسیرهای دریایی را بر عهده دارند. همچنین دفاتر شرکت‌های کشتیرانی در بندرعباس، بوشهر، لنگه، خرمشهر، دبی، شارجه و کویت مستقرند که اطلاعات و خدمات مربوط به برنامه حرکت کشتی‌ها و بلیت را در اختیار مسافران قرار می‌دهند.

جدا از این، مسیرهای بین‌المللی، سفرهای دریایی داخلی نیز بین جزایر هرمزگان و خرمشهر برقرار است. امکانات موجود در بخش دریایی نشان می‌دهد بیشترین ظرفیت دریایی ایران در جابجایی مسافران متمرکز شده و نه تفریح و سرگرمی. این درحالی است که سفرهای تفریحی دریایی بویژه با کشتی‌های کروز امروزه یکی از سودآورترین نوع گردشگری محسوب می‌شود و کشورهای زیادی برای خرید و جذب این کشتی‌ها در بنادر خود سرمایه‌گذاری می‌کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments