لزوم شفافیت در قرارداد واگذاری بنادر به سرمایه گذاران خارجی

به گزارش مارین نیوز، صدیف بدری با اشاره به برخی زمزمه ها در خصوص واگذاری امر توسعه برخی بنادر و فرودگاه های کشور به خارجی ها، گفت : در صورتی که این نوع واگذاری ها با رعایت قانون و اخذ ضمانت نامه های محکم صورت بگیرد می تواند توسعه اقتصادی را برای ما رقم بزند.
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر ضرورت رشد و توسعه بنادر و فرودگاه های کشور، ادامه دا د: اینکه بتوانیم از ظرفیت کشورهای پیشرفته در جهت توسعه بنادر و فرودگاه های داخلی استفاده کنیم مصداق اقتصاد مقاومتی بوده و می تواند بهره وری بیشتر را برای کشور به ارمغان بیاورد.
وی با بیان اینکه اخذ موافقت کشورهای پیشرفته برای سرمایه گذاری در بنادر و فرودگاه های داخلی باید با قراردادهای شفاف و مشخص همراه باشد، تصریح کرد: در قراردادهای منعقده در راستای توسعه بنادر و فرودگاه های کشور باید بازه زمانی معین برای سرمایه گذاران در نظر گرفته شود.
بدری با اشاره به مصوبه مجلس در خصوص ارایه مجوز به سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت فرودگاه‌ها برای مشارکت با شرکت‌های داخلی و خارجی نسبت  به ایجاد شرکت‌هایی جهت سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از بنادر اصلی با کارکردهای بین‌المللی و فرودگاهی، گفت: در صورتی که هدف از مشارکت با خارجی ها جذب سرمایه های آن ها باشد نیازی به مصوبه مجلس نیست و مجلس نیز موافق آن است.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه مباحث حقوقی در واگذاری بنادر و فرودگاه ها به خارجی ها باید مدنظر باشد، افزود: اخذ ضمانت نامه های کافی و انعقاد قراردادهایی به شکل سرمایه گذاری در زمان معین باید مقدم بر هر نوع اقدامی باشد.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در صورتی که واگذاری هر بندر یا فرودگاهی بدون اخذ تضامین کافی صورت گرفته باشد مجلس ورود کرده و با لغو آن قرارداد با دولت نیز برخورد خواهد کرد.
گفتنی است، چندی پیش مجلس شورای اسلامی به سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت فرودگاه‌ها اجازه داد تا با مشارکت شرکت‌های داخلی و خارجی نسبت به ایجاد شرکت‌هایی جهت سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از بنادر اصلی با کارکردهای بین‌المللی و فرودگاهی اقدام کنند.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.