لزوم تامین منابع مالی در صنعت فراساحل

انتقال فناوری، تبادل مالی و دسترسی به منابع مالی کشور که در خارج بلوکه شده می‌تواند صنعت فراساحل را از وضعیت فعلی به شرایط مناسب برساند.
به گزارش سی نیوز، رئیس پژوهشکده فناوری و مهندسی دریای پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی در گفت‌وگو با خبرنگار مانا گفت: صنعت فراساحل کشور در برخی قسمت ها دارای فناوری بسیار بالایی است و عملا برای برخی از تجهیزات نیازمند خریدهای خارج از کشور و تبادل مالی است که در شرایط فعلی در مواقعی که باید تبادل مالی صورت گیرد و از فناوری های کشورهایی که در این حوزه فعالند استفاده بهینه صورت گیرد این صنعت تا حدودی با مشکل مواجه است.
سعید مظاهری با اشاره به مشکلات تبادلات مالی صنایع فراساحل افزود: البته این موضوع تنها مختص صنعت فراساحل نیست بلکه در کلیه مسائل فنی کشور تبادل پول از کانال های نرمال امکان پذیر نیست و با توجه به مسائل مالی پیش رو نمی توان با شرکت های خارجی توافقنامه های مستقیم و شفاف داشت.
وی گفت: در صورت برداشته شدن تحریم ها مشارکت و انتقال فناوری با شر کت های خارجی صورت می گیرد و ما راحت تر می توانیم فعالیت کنیم.
رئیس پژوهشکده فناوری و مهندسی دریای پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی با بیان اینکه صنعت فراساحل برای توسعه به منابع مالی قابل توجهی نیاز دارد تصریح کرد: منابع مالی داخلی کشور با توجه به بودجه و مسائلی که کشور با آن گریبانگیر است پاسخگوی توسعه مطلوب صنایع فراساحل نیست. بنابراین با برداشته شدن تحریم ها، منابع جدیدی که متعلق به خود کشور است و بنا به دلایلی به طور ناحق بلوکه شده است آزاد می شود و منبع مناسبی برای توسعه صنعت فراساحل فراهم می شود.
حوزه نفت و گاز پیشران صنعت فراساحل کشور
مظاهری یادآور شد: قطعا برداشته شدن تحریم ها فرصت هایی را برای این صنعت ایجاد می کند اما نباید دچار هیجان شویم و مجددا تمام فعالیت های خود را به شرکت های خارجی واگذار کنیم بلکه باید هوشمندانه عمل کنیم .
وی در ادامه اظهار داشت: از کلیه ارگان های دریایی و سازمان ها این انتظار وجود دارد که بر اساس یک برنامه مشخص نحوه استفاده از تکنولوژی های بین المللی را مشخص کنند و ریسک های موجود را در نظر بگیرند و با این دیدگاه و بینش وارد این حوزه شده و توسعه را در دستور کار خود قرار دهند.
وی حوزه نفت و گاز را پیشران صنعت فراساحل کشور عنوان کرد و گفت: آینده صنعت فراساحل به سیاست های دولتمردان در حوزه نفت و گاز باز می گردد.
وی با بیان لزوم سازگار شدن با تکنولوژی های روز و بومی سازی این صنعت افزود: البته این بدین معنی نیست که همه این صنعت را بومی سازی کنیم بلکه باید  طی یک استراتژی، تجهیزات و فعالیت هایی را که ارزش افزوده دارد و می تواند توانمندی های داخلی را در برگیرد بومی سازی کنیم تا آینده این صنعت از بعد اقتصادی و علمی تضمین شود.
انرژی های تجدید پذیر دریایی
رئیس پژوهشکده فناوری و مهندسی دریای پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی در ادامه به انرژی های تجدید پذیر دریایی اشاره کرد و گفت: انرژی های تجدید پذیر دریایی حدود دو دهه است که در کشورهای پیشرفته به صورت عملیاتی انجام می شود اما هنوز در صنعت دریایی کشور ما وارد نشده است این در حالیست که عمده این انرژی ها در صنعت فراساحل است و  باید حتما به انرژی های تجدید پذیر دریایی ورود پیدا کنیم.
وی افزود: بسیاری از جزایر و مناطق ساحلی کشور که دارای جمعیت کم یا صنایع خاصی هستند می توانند انرژی های مورد نیاز خود را از انرژی های تجدید پذیر دریایی فراهم کرده و عملا وابستگی خود را به انرژی های فسیلی کاهش دهند.
وی یادآورشد: انرژی های فسیلی در نهایت 50 سال دیگر در کشور دوام خواهد داشت بنابراین به ناچار باید به حوزه انرژی های تجدید پذیر ورود پیدا کنیم و هر چه دیرتر به این حوزه ورود پیدا کنیم هزینه های ورود ما به این حوزه افزایش پیدا می کند.
مظاهری گفت: لازم است مسئولین و تصمیم گیران در حوزه انرژی های تجدید پذیر حرکت جدیدی را در کشور آغاز کنند.
لزوم پرورش ماهی در قفس
وی با بیان لزوم ورود به حوزه پرورش ماهی در قفس در آبهای ساحلی و فراساحلی کشور اظها داشت: پایگاه های مختلف گردشگری، امنیتی و فراساحلی به خصوص در دریای عمان و خزر از دیگر حوزه هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
مظاهری آینده صنعت فراساحل را به شرط توجه هوشمندانه به موضوعات روشن دانست.
ویژگی های ششمین همایش فراساحل
دبیر ششمین همایش صنایع فراساحل با اشاره به برگزای این همایش در تاریخ 14 و 15 اردیبهشت ماه گفت: در این همایش محورها بهتر از دوره گذشته ساماندهی شده است و حوزه انرژی های تجدید پذیر دریایی و نفت و گاز به حوزه های مهندسی و مکانیک و هیدرودینامیک ودریا اضافه شده است.
وی در ادامه به بین المللی شدن همایش اشاره کرد و گفت: کارگروه های تخصصی این همایش کاملا مبتنی بر فن آوری های نوین بین المللی دنیا بوده و توسط متخصصان ایرانی مقیم خارج از کشور و یا متخصصان خارجی ارائه خواهد شد.
وی با بیان اینکه برگزاری اینگونه همایش ها می تواند به توسعه صنعت فراساحل کشور کمک کند گفت: این همایش ها جایی برای تبادل نظر است و هدف ما این است که دانش موجود صنعت فراساحل در یک محیط صمیمانه و دانشگاهی همراه با مدیران این صنعت به بحث وتبادل نظر گذاشته شود.
وی در ادامه افزود: نیازهای صنعت فراساحل و چالش هایی که این صنعت با آن مواجه است در این همایش مطرح خواهد شد و از جامعه دانشگاهی، صنعتی و خلاق کشور دعوت شده برای حل مشکل پا به میدان بگذارد و ایده های خود را برای حل مشکلات بیان کند.
وی گفت: هدف دیگر ما این است که فن آوری هایی که امروزه در کشورهای پیشرفته توسعه پیدا کرده و تجربه موفقی برای آن وجود دارد را به نوعی در همایش بیان کرده و اطلاع رسانی کنیم تا مسئولین و محققین برای تطبیق شرایط فعلی کشور در رسیدن به فن آوری های نوین برنامه ریزی کرده واز بعد اقتصادی به آن فکر کنند.
به گفته مظاهری بسیاری از فن آوری های نوین در جهت کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری دردنیا رخ داده است و این همایش بستر مناسبی برای این تبادل نظر است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments