لزوم بازنگری مديريتی برای ايجاد فضای پرنشاط اقتصادی پساتحریم

*یحیی ضیایی مهرجردی، دبیر  انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته

معلوم است که تک تک لحظات سپری شده انسانها و جوامع ( تاریخ ) است اما آنچه در کتابهای تاریخ نگارش میشود نه لحظات روزمره زندگی که اتفاقات مهم است ما در سیزده سال گذشته شاهد لحظات ناخوشی در عرصه بین المللی بودیم بر کشورعزیزمان و مردمانش آن رفت که همگی کم و بيش از آن آگاهيم. اما هم اینک در زمانه تغيير تاريخ حضور يافتيم هر چند ما را به سخت جانی خود اين گمان نبود و هم اکنون ميتوانيم جشن شکر و پيروزی خردمندی بر بی عدالتی را شهادت دهيم .

تاريخ جهان با توافق جامع ايران و قدرتهای فائقه تغيير کرد اما نه از آن تغييرهای پس از 11 سپتامبر که عفريت جنگ را بر اين منطقه حاکم نمود و تلاشها جهت ساماندهی جريان روزمره زندگی پس از 15 سال هنوز بی ثمر مينمايد . اين تغيير ، عزت و شرف ايرانيان را و صلح طلبی شان را به جهان مخابره نمود. و دولتهايی کمتر از انگشتان يکدست به سرکردگی دولت غاصب بزرگ که ملتی را بيش از 6 دهه آواره نموده و با سبوعيت به کشتار کودکان و مردم عادی کوچه و بازار آن بمنظور ارضای خوی ددمنشانه خود مبادرت ميورزد و رويای تسليم ايرانيان را در سر ميپروراند خود را در جهت مخالف توافق و همسو با سياستهای قبليشان يافتند و بازندگان بزرگ بازی بزرگان شدند .

بر خود واجب میدانیم که این اتفاق میمون و مبارک را که بر تمام وجوه زندگی مادی و معنوی ما ونسل های آتی مان اثرات مثبتی خواهد گذاشت شادمانه و از صمیم قلب تبریک بگویم و شما را بمنظور سازندگی کشور از پس تخریب عظیمی که نه تنها ابعاد مادی آن فراتر از حمله مغول بود که تاثیر وجوه معنوی آن در تخریب اعتماد عمومی و باورمندی جامعه به معنویت و فضائل کار و تلاش و درستکاری بسیار بیش از آن بود چرا که دزدان و راهزنان با چراغ آمده بودند و جامعه به همین دلیل فاقد مکانیزم دفاعی لازم در برابرشان بود . بدانیم و به یاد داشته باشیم هر چند دیگران در این خود تخریبی عظیم نقش دست اولی داشته اند ولی وظیفه ماست که در بر ساختن و بر کشیدن ارزشهای معنوی جامعه و تشکیل سرمایه اجتماعی که زیر بنایش اعتماد میباشد و روبنایش همکاری و پس انداز و سرمایه گذاری و رونق صادرات و ترانزیت باهمه مشقت هایش نقش دست اولی داشته باشيم. و حلاوت زندگی در جامعه ای شادتر و سالمتر و سازندگی آن ، چه برای خود و چه برای آیندگان از تمامی گنج های میلیارد دلاری به تاراج رفته توسط شب زدگان که قادر به ابتیاع جل پاره ای جهت سطر آبرو و احترام خود نیستند ، بمراتب بیشتر است .

و همانطور که جناب آقای خوانساری رياست محترم اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و کشاورزی تهران بدرستی اشاره نموده اند اول به بازنگری در شيوه مديريتی نيازمنديم تا به ايجاد فضای پرنشاط اقتصادی از پس دوران پرشمار رکود و تحريم و شرايط ويژه نائل شويم. دوم بدليل تحريم های ناجوانمردانه ، جامعه اقتصادی جهانی شناخت دقيقی از پتانسيل های موجود در کشور عزيزمان ندارد و به همين دليل وظيفه داريم با تلاشهای مشترک و وسيع امکانات اقتصادی و زيرساختها و ظرفيتهای موجود را به جامعه جهانی معرفی نمائيم که رسالتی است بس خطير برای بخش خصوصی کشور. و سوم آنکه بدليل بسته بودن فضای اقتصادی کشور در سالهای طولانی و تحريمی گذشته ميبايست با جهد وافر نسبت به افزايش دانش بخش خصوصی بمنظور دستيابی به علوم کاربردی روز بکوشيم.

اميدواريم که با همدلی و تشريک مساعی همچون گذشته ياور انجمن خود باشيد تا بمنظور سازندگی و شکوفايی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و زندگی ميليونها ايرانی آزاده و شرافتمند ، منشا اثر باشيم که فيضی است عظيم در دنیا و عقبا.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments