لزوم بازنگری در قوانین و معافیت‌های مالیات دریایی

مالیات‌ها و قوانین و مقررات دریایی هزینه های مضاعفی را برای صاحبان کالا ایجاد کرده است که اگر بتوانیم در راستای اقتصاد مقاومتی آنها را بازبینی و گلوگاه‌ها را برطرف کنیم، بسیاری از مسائل در این بخش حل می‌شود.
به گزارش سی نیوز، دبیر انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته با بیان این مطلب افزود: اقتصاد مقاومتی یعنی به گونه ای برنامه‌ریزی کنیم  که در شرایط فشار و تحریم بتوانیم رشد اقتصادی مناسبی را فراهم کنیم و در جا نزنیم.
یحیی ضیایی‌مهرجردی ادامه داد: باید این قضیه را کلان ببینیم. قرار نیست ما همه چیز را در کشور بسازیم. اقتصاد یعنی صرفه‌جویی در هزینه‌ها و بهره‌وری بالا.
وی تصریح کرد: قطعاً تمام عوامل در قالب برنامه‌ریزی باید در راستای هم باشند و هم‌افزایی ایجاد کنند نه هر کسی از منظر خودش به آن بنگرد. مثلاً بخش صنایع‌دریایی تا دیروز فشار می‌آورد قوانین و مقررات به سمتی برود که همه چیز در داخل ساخته شود در حالی که هنوز ما به آن سطح علمی نرسیده بودیم.
ضیایی مهرجردی با اشاره به اینکه اکنون فرصت مناسبی ایجاد شده است که فعالان در صنعت دریایی یک جمع‌بندی و برنامه ریزی تحلیلی جدیدی داشته باشند تا هم نیازهای کشور را تأمین کند و هم استانداردهای معقولی به وجود آید، اضافه کرد: به طور حتم، هر چیزی را نمی‌توانیم تولید کنیم و باید مقدمات کارها فراهم شود. باید به دنبال این باشیم که هزینه‌ها کمتر شود و بهره‌وری بالا برود.
او با اشاره به لزوم اصلاح قوانین و مقررات دریایی گفت: بخش زیادی از مشکلات مربوط به قوانین و مقرراتی است که هزینه‌های بیشتری را برای صاحبان کالا ایجاد کرده است. اگر بتوانیم این قوانین و مقررات را در راستای اقتصاد مقاومتی بازبینی و گلوگاه‌های آن را برطرف کنیم، بسیاری از مسائل در این بخش حل می‌شود.
وی در خصوص مشکلات مربوط به مالیات‌ها هم تاکید کرد: هماکنون مالیات‌ها گلوگاه‌هایی برای این صنف ایجاد کرده است  که اگر در این خصوص نگاه جدیدی وجود داشته باشد و مالیات بر ارزش‌افزوده و مالیات تکلیفی را بازبینی کنند به رونق این بخش منجر می‌شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments