قطعنامه شانزدهمین همایش صنایع دریایی ایران صادر شد

قطعنامه شانزدهمین همایش صنایع دریایی ایران در مراسم اختتامیه این همایش با حضور ارگان‌های دست‌اندرکار دریایی کشور در ۱۵ بند صادر شد.
با توجه به مباحث مطرح شده در همایش خلاصه‌ای درخواست‌ها و پیشنهادها به عنوان قطعنامه شانزدهمین نمایش جمع‌بندی شد که در 15 بند زیر آمده است:
–  نظر به اهمیت برنامه 5 ساله ششم توسعه در ترسیم خط و مشی اقتصادی و صنعتی کشور ضروری است همه نهادها و ارگان‌های دریایی در تهیه و تدوین بخش دریایی برنامه توسعه ششم با هدف بالا بردن سهم درآمد ناخالص ملی از فعالیت‌ها و امور دریایی مشارکت فعال کنند؛ از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و مجلس شورای اسلامی درخواست می‌شود با توجه جدی و دقیق به این موضوع سرفصل مشخصی را برای توسعه دریایی در برنامه ششم تعیین کنند.
–  تنوع و گستردگی فعالیت‌های پژوهشی و فناورانه دریایی کشور ایجاد می‌کند نقشه راه فناوری‌های دریایی هرچه سریعتر تهیه و تصویب شود.
–  ظرفیت‌های گسترده توسعه فعالیت‌های دریایی مستلزم تربیت و آموزش نیروهای متخصص دریایی در همه تخصص‌های دریایی است؛ ضرورت دارد وزارت علوم توجه لازم به ایجاد این تخصص‌ها و متعادل‌سازی ظرفیت‌ها و تربیت‌ دریانوردان متناسب با برنامه‌های توسعه‌ای را داشته و نقشه راه آموزش‌های دریایی کشور را تهیه کند.
–  جهت تأمین مالی پروژه‌های دریایی که از گلوگاه‌های فعالیت‌ شرکت‌ها و صنایع دریایی وزارت صنعت و سازمان بنادر و دریانوردی روش‌های مختلف تأمین اعتبارات را پیگیری و سرمایه لازم جهت تأمین منابع مالی صندوق صنایع دریایی فراهم کند.
– بهبود کیفیت و تلاش جهت انجام مناسب و به موقع پروژه‌ها ضرورت نظارت عالی بر همه فعالیت‌های صنعت دریایی را نمایش می‌دهد در این راستا اجرای طرح رتبه‌بندی شرکت‌ها و مؤسسات دریایی و ایجاد نظام مهندسی می‌تواند راهکاری مناسب باشد؛ انجمن مهندسی دریایی وظیفه دارد در این باره همکاری کند.
–  اجرای نقشه جامع علمی کشور ایجاب می‌کند که سیاست‌ها و اهداف کشور در حوزه‌ای مختلف مشخص و مورد حمایت قرار گیرد. براین اساس لازم است هرچه زودتر مراحل تصویب سند جامع توسعه دریایی کشور انجام و برنامه‌ اجرایی تدوین شود.
– توسعه گردشگری دریایی و بهره‌برداری از شناورهای تندرو و تفریحی از ضرورت‌های استفاده بهینه از ظرفیت‌های سواحل طولانی و جزایر کشور است؛ براین اساس تدوین طرح جامع گردشگری کشور ضروری است و از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درخواست می‌شود با هماهنگی و همکاری مراکز ذی‌ربط این موضوع را محقق کنند.
– تشکیل مؤسسات رده‌بندی ایرانی و حمایت‌های سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت‌های کشتی‌رانی موجب شد که تهدیدات ناشی از تحریم تبدیل به فرصتی برای واگذاری رده‌بندی کشتی‌ها به این مؤسسات شود؛ لازم است این توانمندی تقویت و علاوه بر همراهی شرکت‌های کشتی‌رانی فعالیت مؤسسات خارجی در کشور مشروط و همکاری با مؤسسات ایرانی باشد.
–  حمایت و همکاری سازمان بنادر و دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی در جهت برگزاری مشترک و فراگیر نمایشگاه سالیانه دریایی تأثیر به سزایی در موفقیت این موضوع داشته است که امیدواریم این همکاری ادامه یابد.
– با توجه به اهمیت تسهیلات مالی در فعالیت‌های دریایی از صندوق توسعه ملی درخواست می‌شود با تدوین شرایط مناسب امکان بهره‌برداری صنعتگران دریایی کشور از منابع صندوق فراهم شود.
– استفاده مؤثر از ظرفیت‌های قانون توسعه صنایع دریایی و شورای عالی صنایع دریایی تأثیر قابل توجهی بر بهبود فضای کسب و کار دریایی کشور خواهد داشت. در این خصوص از اعضای شورای عالی صنایع دریایی درخواست می‌‌شود حداکثر تلاش را در تحقق این امر داشته باشند.
– صنعت فراساحل به عنوان یکی از راهبردی‌ترین بخش‌های صنعت نیازمند توجه به مقوله بومی‌سازی و همچنین توسعه فناوری‌های نو در زمینه‌های مورد نیاز دارد بنابراین اخذ تصمیمات حمایتی توسط مسئولان جهت تقویت بنیه مالی و فنی شرکت‌های داخلی مورد درخواست است.
– تکمیل زنجیره تولید و تلاش در گسترش تولید مواد و قطعات دریایی در کشور ضرورت ملی است و از وزارت صنعت و تشکل‌های تخصصی انتظار داریم که برنامه‌ها و اقدامات مشخص برای تقویت صنایع پشتیبان تدوین کنند.
– ترویج و توسعه فرهنگ دریایی لازمه اجرای سیاست‌های جمعیتی کشور بوده و توسعه اجتماعی و اقتصادی سواحل را به دنبال دارد. براین اساس از تمامی مراکز و ارگان‌های دریایی درخواست می‌شود با هم‌افزایی و تمرکز بیشتر به جشنواره‌های دانش‌آموزی و موارد مشابه دستیابی به این هدف را محقق کنند.
– شرکت‌کنندگان در همایش شانزدهم صنایع دریایی مراتب تشکر خود را از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جهت تشکیل ستاد فناوری دریایی اعلام می‌کنند؛ امید است این ستاد با فعالیت‌های همانند مستندسازی توانمندی‌های دریایی کشور تأثیر جدی در شناخت کشور از این حوزه و تعاملات بین‌المللی داشته باشد و مسلماً قرار گرفتن موضوع دریا در برنامه‌های این معاونت و نیز پشتیبانی از فعالیت‌های فناورانه شرکت‌های دریایی تأثیرات مفیدی در بهبود صنایع دریایی خواهد داشت.
شانزدهمین همایش صنایع دریایی روزهای یازدهم و دوازدهم آذرماه در بندرعباس برگزار شد؛ نمایشگاه صنایع دریایی نیز تا چهاردهم آذر در بندرعباس دایر است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments