قرارداد تامین تجهیزات خارجی بندر شهید رجایی امضا شد

مدیرعامل سازمان بنادر با اشاره به اینکه در گذشته بخشی از بندر شهید رجایی بدون تجهیزات افتتاح شده بود، از امضای قراردادی برای تامین این تجهیزات خبر داد و گفت: با توجه به تامین منابع ارزی واردات تجهیزات از ۱۸ ماه آینده آغاز می‌شود.
محمد سعیدنژاد در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه ‌خطوط مختلف کشتیرانی‌ دنیا همچنان در حال ورود به بنادر کشور هستند، افزود: اکنون حدود 50 درصد از کالاها با کشتی‌های خارجی به بنادر بوشهر، امام خمینی، شهید رجایی و چابها وارد می‌شود.
وی با تاکید بر این‌که ورود خطوط کشتیرانی خارجی به کشور روند مطلوبی دارد، تصریح کرد: در گذشته مشکلاتی در بندر شهید رجایی داشتیم که خوشبختانه برطرف شده و هم‌اکنون خطوط کشتیرانی تقریبا هیچگونه محدودیتی برای ورود به بنادر ایران ندارند.
معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین از پیگیری انتقال صندوق صنایع دریایی به سازمان بنادر خبر داد و گفت: اولویت ما درباره این صندوق اجرای کامل قانون برای تأمین منابع مورد نیاز است و انتقال آن به سازمان بنادر در مرحله بعدی قرار دارد.
سعیدنژاد با اشاره به اینکه مشکل صندوق توسعه صنایع دریایی عدم اجرای کامل قانون تشکیل این صندوق است که بیشتر آن به نحوه تأمین منابع مالی برمی‌گردد، ادامه داد: سرمایه کنونی این صندوق حدود 10 میلیون تومان است. این رقم قابل توجهی برای حمایت از صنایع دریایی کشور نیست و با این مبالغ نمی‌توان صنایع دریایی را حمایت کرد.
وی با اشاره به این‌که بخشی از منابع این صندوق باید از محل حمل فرآورده‌های نفتی تامین شود، بیان کرد: اولویت ما در سازمان بنادر و دریانوردی اجرای کامل قانون تشکیل این صندوق است و بحث انتقال آن به سازمان بنادر و دریانوردی در مرحله بعدی مورد توجه قرار می‌گیرد. فکر می‌کنیم قانون مربوط به تشکیل این صندوق به‌طور کامل اجرا شود تا به پایه‌ای برای ارائه تسهیلات به صنایع دریایی تبدیل شود.
به گفته سعیدنژاد، صنعت تعمیر شناور یکی از موارد مهم برای حضور صندوق توسعه صنایع دریایی است.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به توسعه دریامحور گفت: هم‌اکنون توان تولید ما در صنایع دریایی حدود 100 هزار تن است که حدود 40 هزار تن آن در رابطه با کشتی‌های متوسط و کوچک است. در حال حاضر در ایران 4.1 درصد تولید ناخالص داخلی به صنایع دریایی اتصاص دارد که هدفگذاری ما افزایش آن به 10 درصد در کل کشور است.
وی با بیان این‌که هدف ما اشتغالزایی 800 هزار نفر در صنایع دریایی است ادامه داد: در بخش صنایع دریایی حدود یک میلیارد یورو سرمایه‌گذاری صورت گرفته است و 400 میلیون دلار در بخش شناورها کار است.
سعیدنژاد با اشاره به اقدامات این سازمان در حوزه صنایع دریایی، افزود: ما برای حمایت از صنایع دریایی تسهیلات را برای 139 فروند شناور مختلف پرداخت شده که ارزش این شناورها به قیمت روز 438 میلیارد تومان بوده است. در حوزه نوسازی شناوری مسافری نیز 46 فروند شناور با استاندارد روز دنیا توسط صنایع داخلی در حال ساخت است.
سعیدنژاد با بیان این‌که ارزش این تعداد شناور 135 میلیارد تومان است از تحویل 17 فروند از این شناورها خبر داد و اضافه کرد: در دریای خزر نیز 6 فروند ناوگان مسافری به ارزش 38 میلیارد تومان داریم، از این شش فروند چهار فروند به بهره‌برداری رسیده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments