فعال شدن صنعت فراساحل اشتغال مولد ایجاد می‌کند

تامین نشدن منابع مالی پروژه ها و تجهیزات از مشکلات صنعت فراساحل به شمار می رود که باید در دوران پسا تحریم مورد توجه قرار گیرد.
این جملات را علی‌اکبر آقاکوچک، استاد دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه تربیت مدرس گفت و در ادامه افزود: حدود 20 سال پیش و پس از پایان جنگ تحمیلی صنعت فراساحل فعالیت خود را با بازسازی سکوهای آسیب دیده از دوران جنگ آغاز کرد سپس با توسعه پروژه‌های جدید مانند پارس جنوبی رشد قابل توجهی در این صنعت اتفاق افتاد.
او ادامه داد: تا پیش از سالهای 70-69 فعالیت مهمی در زمینه صنعت فراساحل در داخل کشور انجام نشده و بیشتر پروژه‌های بزرگ به خارج از کشور منتقل می‌شد. پس از آن با شکل‌گیری شرکتی به نام مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران و واگذاری پروژه ابوذر به این شرکت، فعالیت‌های اصلی و بزرگ به داخل کشور محول شد. در این سال‌ها هم تعداد شرکت‌های پیمانکاری که موفق شده‌اند پروژه‌های بزرگ مانند پارس جنوبی را انجام دهند رشد قابل توجهی داشته به‌طوریکه در حال حاضر در این خصوص تجربه بسیار خوبی در کشور ایجاد شده است.
تامین تجهیزات و بودجه عمده‌ترین مشکل صنعت فراساحل
آقاکوچک تامین تجهیزات و مصالح را بزرگترین مشکل این صنعت برشمرد و گفت: بخش‌هایی از تجهیزات مانند فولاد سازه‌ای و نظایر آن به دلیل مسائل اقتصادی هنوز در داخل تولید نشده و به صورت ورق یا رول شده از خارج از کشور وارد می‌شود. البته در زمینه تولید تجهیزات پیشرفت‌های بسیار خوبی صورت گرفته به‌طوریکه در حال حاضر بسیاری از تجهیزات مورد نیاز عرشه سکوهای دریایی در داخل کشور تولید می‌شود.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 70 درصد مجموعه فعالیت های مهندسی، ساخت، تامین تجهیزات و نصب در داخل کشور قابل انجام است افزود: در برخی از مسائل مربوط به نصب یا برخی از مسائل مهندسی ممکن است کماکان نیازمند استفاده از تجارب خارجی باشیم.
او با اشاره به اینکه بیشتر شرکت‌های فعال در حاشیه جنوب خلیج فارس اصالت اروپایی و آمریکایی دارند و شرکت‌های ما از لحاظ تجربی و امکانات از آنان عقبتر هستند اما در مقایسه با شرکت‌های بومی فعال در این کشورها، ما به مراتب فعالتریم. در مناطق دورتر از خلیج فارس به جز کشور هند که علاوه بر شرکت‌های بومی از شرکت‌های خارجی هم استفاده می‌کند، در مالزی، سنگاپور و اندونزی بیشتر شرکت‌ها اصلیت اروپایی و آمریکایی دارند. البته این شرکت‌ها با شرکت‌های داخلی شریک شده و با استفاده از توانمندی نیروهای فنی داخلی و با مدیریت خود پروژه‌ها را انجام می‌دهند.
آقاکوچک ادامه داد: درایران بیشتر قرارداد پروژه‌ها در 15 سال گذشته با پیمانکاران داخلی منعقد شده و پیمانکار خارجی چندانی وجود ندارد. تنها چند قرارداد با شرکت‌های چینی امضاء شده که آنها هم چندان فعال نشده‌اند.
وی مشکل بیشتر پروژه‌ها را تامین بودجه و فاینانس برشمرد و گفت: قراردادهای زیادی در چند سال گذشته منعقد شد اما با توجه به اینکه برای تامین بودجه آن فکری نشده بود بیشتر این پروژه‌ها دچار مشکل مالی هستند. 
پروژه ها اولویت بندی شوند
این استاد دانشگاه با تاکید بر لزوم فعال شدن بیش از پیش بخش خصوصی در این صنعت به مانا گفت: در حال حاضر به دلیل ماهیت پروژه‌ها، شرکت‌های طرف قرارداد با وزارت نفت بیشتر شرکت‌های دولتی یا شبه‌دولتی هستند و شرکت‌های خصوصی در این زمینه رشد چندانی نکرده‌اند چراکه به اندازه کافی این اهتمام در میان دست اندرکاران پروژه‌ها وجود نداشت که پروژه‌ها را به بخش خصوص واگذار کنند. بر این اساس در این صنعت به اندازه کافی شرکت‌های خصوصی متوسط یا کوچک رشد نکرده‌اند در حالیکه امکان رشد این شرکت‌ها به صورت مشاور و پیمانکار وجود دارد.
او ارتباط دانشگاه با این بخش از صنعت را قابل قبول دانست و گفت: بیشتر فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها در این نوع رشته‌ها جذب صنعت می‌شوند. همچنین برخی پروژه‌های تحقیقاتی بین صنعت و دانشگاه در زمینه‌های مختلف در حال انجام است اما قطعا امکان بهره‌برداری بیشتر از ظرفیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها در زمینه حل مسائل صنعتی وجود دارد چراکه اکنون کمتر از 50 درصد ظرفیت موجود دانشگاه‌ها استفاده می‌شود.
صنایع فراساحل در دوران پسا تحریم
آقا کوچک با اشاره به اینکه در دوران پسا تحریم به احتمال زیاد تامین بودجه قراردادها و پروژه‌ها راحت تر انجام می‌شود، ابراز امیدواری کرد که با حل مشکلات این بخش، پروژه‌ها به گردش درآید. چراکه فعال شدن پروژه‌ها باعث رونق شرکت‌های تولید کننده تجهیزات و ایجاد اشتغال بین جوانان می‌شود.
این استاد دانشگاه به حضور شرکت های بزرگ نفتی اروپایی در صنعت نفت کشور در دوران پسا تحریم اشاره کرد و گفت: این امر زمانی مثبت است که هنگام عقد قرارداد با آنها توجه کافی به استفاده از توان داخلی صورت گیرد. قطعا استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی از هر جهت می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند اما این نباید بدین معنی باشد که تمامی کارها در خارج از کشور انجام شود. پول و سرمایه‌گذاری باید به داخل کشور بیاید و باعث رونق اقتصاد و اشتغال جوانان شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments