عدم توجه به توسعه فناوری و تجاری سازی پژوهش ها

به گزارش مارین نیوز، دكتر علی وطنی، معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حاشیه بازدید از غرفه انستیتوی گاز طبیعی در نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، با بیان اینكه در بخش خصوصی توجه ویژهای به بخش “عرضه” می شود گفت: در این بخش هنگامی که محصول به مرحله عرضه می رسد، چنانچه مشتری و متقاضی مناسبی برای آن وجود نداشته باشد این روند با مشكل مواجه می شود.
دكتر وطنی ادامه داد: خوشبختانه در سال های اخیر به دلیل محدودیت هایی كه از نظر مسائل و مقررات بین المللی نسبت به ایران به وجود آمده است، توانمندی ها و ظرفیت های داخلی افزایش پیدا كرده اند.
این عضو هیات علمی دانشگاه با تاكید بر اینكه كشور، دارای دو سیستم آموزشی و تحقیقاتی است، تصریح كرد: در بیشتر دانشگاه های كشور تحقیقات مفید و گسترده ای انجام می شود، اما اینگونه تحقیقات در سطح پژوهش باقی می ماند و كمتر به توسعه و فناوری و تجاری سازی آنها توجه می شود.
وطنی محدودیت های ایجاد شده را باعث تحریك بخش تقاضا دانست و افزود: تلفیق دانشگاه ها و پژوهشگاه در بخش نفت، گاز و پتروشیمی، فرصت مناسبی برای هم افزایی ظرفیت ها داخلی در جهت تامین نیازهای کشور ایجاد کرده است.
معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به تعاملات دو جانبه دانشگاه تهران و پژوهشگاه صنعت نفت اشاره كرد و گفت: خوشبختانه دانشگاه تهران دارای انیستیتو گاز طبیعی مایع است و از این رو تفاهم نامه ای با پژوهشگاه صنعت نفت در همین زمینه امضاء شده است كه فرصت مناسبی برای استفاده از ظرفیت های موجود دانشگاه و پژوهشگاه محسوب می شود.
وی در همین راستا ادامه داد: با توجه به تقاضای شركت ملی گاز ایران در زمینه گاز طبیعی مایع و همچنین وجود همكار بین الملل، امیدواریم پروژه های توسعه فناوری را تا تبدیل دانش فنی و بومی سازی آن ادامه دهیم.
وطنی در خاتمه افزود : پژوهشگاه و دانشگاه رقیب یكدیگر نبوده بلكه اعضاء یك خانواده به حساب می آیند و همواره باید تلاش كرد كه این رابطه ها نظامند شده تا خروجی آن به عنوان یك محصول فناورانه قابلیت اجرایی و عملیاتی در صنعت نفت كشور را داشته باشد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments