عدم استقبال تجار ایرانی از یک خط کشتیرانی

مدیرعامل شرکت کشیرانی دریا سفیر هرمز،با اشاره به راه اندازی خط  کشتیرانی تجاری بندر شهید باهنر به بندر شناس عمان، گفت: نزديك ترين بندر به سرزمين اصلی عمان، بندر خصب با حدود 60مايل دريايی است که به بندرعباس بسیار نزدیک است، اما به دليل اينكه كالاهای ترانزيت حتما بايد از خاک امارات عبور داده شود  تا به سرزمين اصلی عمان برسند، بازرگانان با مشكلات زیادی از جمله معطلی كالا و عوارض مرزی و غيره مواجه می‌شوند.

حمید عبداله‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار مارین‌تایمز با بیان اینکه در این شرایط بهترین و نزدیکترین بندر برای تعاملات تجاری بندر شناس عمان است  به لزوم لایروبی و اسکله‌سازی در بندر شناس اشاره کرد و افزود: اگرچه بندر شناس عمان تجاری نیست و قابلیت پهلوگیری شناورهای تجاری را ندارد، اما با روش ابداعی توانستیم بخشی از اسکله این بندر  را برای پهلوگیری رمپ شناورهای تجاری اختصاص دهیم.

وی  با بیان اینکه خط کشتیرانی تجاری بین بندرشهید باهنر و شناس عمان مهرماه سال گذشته راه‌اندازی شد گفت: اما تاکنون استقبال چندانی از  این خط صورت نگرفته است این در حالی است که، راه‌اندازی و تقویت این خط کشتیرانی تجاری می‌تواند در توسعه تعاملات تجاری دو کشور با محوریت استان هرمزگان و استان مسندام نقش قابل توجهی داشته باشد.

عبداله‌زاده، با بیان اینکه فاصله دریایی بندرعباس تا بندرشناس، 160 مایل دریایی است، گفت: در ابتدا سرویس منظم خط تجاری به صورت هفتگی از بندر شهید باهنر استان هرمزگان به بندر شناس عمان برقرار بود، که در این مدت، چند محموله بار شیشه­ ساختمانی، سرامیک، و کاشی و ایزوگام توسط لندینگ کرافت ها به بندر شناس عمان صادر شد.

مدیرعامل شرکت کشیرانی دریا سفیر هرمز، ادامه داد: اما به دلیل کمبود بار و عدم تامین هزینه‌های بندری و سوخت، حرکت کشتی منوط به وجود حداقل 400 تن بار شده است.

این فعال حوزه کشتیرانی، افزود: اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت صاحبان کالا را ملزم کند که بارشان را یکجا و به‌صورت هفتگی آماده صادرات کنند، یا اینکه بخشی از صادرات کالا به عمان با نظر این وزارتخانه از طریق این خط  تامین شود، تردد در این خط تجاری نیز  رونق خواهد یافت.

وی با بیان اینکه عمان بازار خوبی برای کالاهای ایران است، کالاهای عمده صادراتی ایرانی به عمان را  مصالح ساختمانی، میوه و تره‌بار و دام زنده است که از طریق بندر شهید باهنر به بنادر خصب، شناس، مسقط و… دانست.

عبداله‌زاده، اضافه کرد:البته علاوه بر خط تجاری کشتیرانی بندرشهید باهنر به بندرشناس، در هفته سه روز هم سرویس منظمی از بندر شهید باهنر به شارجه امارات  (با کانتینر یخچال­دار) به صورت رفت و برگشت انجام می‌شود.

خط کشتیرانی تجاری بندر شهید باهنر به بندر شناس عمان مهرماه سال گذشته با حضور جمعی از مقامات دو کشور همزمان با هفته ملی دریانوردی به طور رسمی راه اندازی شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.