ظرفیت لازم برای روزهای پس از تحریم وجود دارد

معاون سابق دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: بنادر ایران از ظرفیت مطلوبی برای جذب سرمایه‌های جدید و بازگشت خطوط کشتیرانی بزرگ برخوردار هستند و در صورت لغو تحریم ها هیچ مشکلی در ناحیه امکانات دریایی به وجود نخواهد آمد.

به گزارش سی نیوز، سعید ایزدیان افزود: هر چند فشار تحریم در سال های گذشته سرعت رشد و توسعه بنادر ایران را قدری کاهش داده اما با توجه به برنامه ریزی‌های صورت گرفته از سوی دولت تا جایی که ممکن بوده است بنادر بزرگ ایران افزایش ظرفیت داشته‌اند و این مساله باعث شده در صورت لغو تحریم‌ها و بازگشت لاینرهای بزرگ دریایی به بنادر کشور هیچ مشکل و هیچ محدودیتی وجود نداشته باشد.

وی به صحبت های رییس سازمان بنادر در این زمینه اشاره کرد و به ایسنا گفت: معاون وزیر راه و شهرسازی نیز در تایید امکانات بالای بنادر ایران اعلام کرده است آنچه در حال حاضر اتفاق می‌افتد به شکل قابل توجهی از ظرفیت‌های موجود فاصله دارد و این نشان از آن دارد که در صورت لغو تحریم‌ها مشکلی با کشتی‌های بزرگ و تامین امکانات لازم برای آنها نداریم.

ایزدیان با اشاره به طرح‌های توسعه‌ای موجود در بنادری مانند شهید رجایی و شهید بهشتی ادامه داد: طرح توسعه فاز سوم بندر رجایی با برنامه‌ریزی‌های گسترده دولت برای توسعه بندر چابهار دو محور عمده‌ای است که می‌تواند در کنار داشته‌های فعلی کشور نقشی مهم ایفا کند و ظرفیت موجود را از آنچه که هست بالاتر ببرد.

معاون سابق دریایی سازمان بنادر و دریانوردی درباره بازگشت کشتیرانی‌های بزرگ جهان به ایران در آینده‌ای نزدیک گفت: بخش دولتی در کنار سرمایه‌گذاران بخش خصوصی ایران در تلاش هستند تا بار دیگر کشتی‌های بزرگی که در سال‌های گذشته بنا به دلایل مختلف آب‌های ایران را ترک کرده‌ و یا برنامه‌های سفر خود را بسیار محدود کرده‌اند را به آب‌های ایران بازگردانند تا بار دیگر ایران به عنوان اصلی ترین قطب دریایی منطقه معرفی شود.

وی اضافه کرد: با توجه به حضور ایران در دو دریای مهم منطقه یعنی خلیج فارس و دریای عمان و ظرفیت‌های بالقوه زیادی که در بنادر ایران وجود دارد می‌توان امید داشت لغو تحریم‌ها به تقویت جایگاه ایران در صنایع دریایی منطقه بیانجامد و همان طور که در صحبت‌های مطرح شده از سوی مسوولان نیز به چشم می خورد امکان رقابت میان بنادر ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس بوجود بیاید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments