ضوابط جدید تأسیس و بهره‌برداری از شرکت‌های حمل‌ونقل ابلاغ شد

ضوابط تأسیس و بهره‌برداری از شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌شهری کالا در تاریخ ۲۰ دی‌ماه سال جاری از سوی رئیس سازمان راهداری به ادارات کل این سازمان جهت اجرا ابلاغ شد.

به گزارشسی نیوز به نقل از سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، مدیرکل دفتر حمل‌ونقل کالا بابیان این خبر، گفت: این اقدام در راستای سیاست‌های دولت مبنی بر رفع موانع موجود در سرمایه‌گذاری و رقابت‌پذیر نمودن بخش حمل‌ونقل و به‌منظور افزایش بهره‌وری و توسعه خدمات شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌شهری کالا و همچنین یکپارچه‌سازی مقررات انجام شد.

غلامحسین دغاغله، افزود: تغییرات به وجود آمده در ضوابط فعلی نسبت به ضوابط گذشته مشتمل بر دو بخش است که یک بخش اصلاحات ناظر بر تأسیس شرکت و بخش دیگر اصلاحات ناظر بر بهره‌برداری شرکت می‌شود.

دغاغله بابیان این‌که در هنگام تأسیس شرکت، ناوگان استیجاری و تحت پوشش حذف شده است، افزود: البته شرکت‌ها می‌توانند تا ۴ برابر تعداد وسایل نقلیه ملکی موردنیاز، وسیله نقلیه تحت پوشش نیز با مشخصات معین ارائه نمایند همچنین در درجه‌بندی برخی از شهرستان‌های کشور با توجه به پیشنهادهای استان‌ها و ملاحظات حمل‌ونقلی تغییراتی انجام شده است.

وی یادآورشد: از آنجایی‌که مطابق بخشنامه ابلاغی رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از تاریخ اول آبان ماه سال ۹۵، ساماندهی ناوگان وانت‌بار اجرایی و برای فعالیت ملزم به دریافت بارنامه هستند، شرایط تأسیس شرکت‌های اختصاصی حمل‌ونقل سبک بین‌شهری (وانت‌بار) نیز در ضوابط فعلی پیش‌بینی شده‌است.

مدیرکل دفتر حمل‌ونقل کالا افزود: در برخی شرایط مدیرعامل و سوابق تجربی مورد نیازوی هم تغییراتی ایجادشده است. همچنین در جهت رفع موانع موجود در سرمایه‌گذاری حداقل متراژ مستحدثات(بناهای نو برآورده) پایانه معرفی‌شده برحسب درجات کاهش و از سوی دیگر در راستای توسعه خدمات شرکت‌های حمل‌ونقل، امکان ارائه متراژ کمتر برای پایانه شرکت‌های سراسری به‌شرط ارائه مابقی متراژ در شهرهای دیگر تحت شرایطی فراهم شده است.

وی افزود: از دیگر تغییرات ضوابط، پذیرش کاربری حمل‌ونقلی، خدماتی وتجاری برای پایانه، به‌صورت ملکی با سند رسمی به نام شرکت یا ملک استیجاری ۳ ساله با اجاره‌نامه رسمی به نام شرکت است که بازهم در راستای قانون رفع موانع تولید انجام‌شده است.

دغاغله یادآور شد:درگذشته تسهیلاتی برای ایثارگران متقاضی تأسیس شرکت‌های با حوزه فعالیت شهرستانی در نظر گرفته‌شده بود، در ضوابط جدید این تسهیلات برای متقاضیان تأسیس شرکت با حوزه فعالیت استانی و سراسری هم فراهم شده است و مجوز فعالیت شش‌ماهه حذف و متقاضیان پس از احراز شرایط مطابق ضوابط، پروانه فعالیت سه‌ساله دریافت می‌نمایند.

وی با اشاره به این‌که در بخش بهره‌برداری شرکت، زمان عدم فعالیت برای تلقی غیرفعال بودن شرکت از یک سال به دو سال افزایش‌یافته است، افزود: یکی از تغییرات بسیار مهم در ضوابط جدید پیش‌بینی محرومیت تا حداکثر ۵ سال با نظر دفتر حقوقی سازمان برای مدیرعامل شرکت‌هایی است که نسبت به صدور بارنامه با مشخصات غیرواقعی راننده یا ناوگان حامل کالا و یا وسایل نقلیه فاقد معاینه فنی معتبر اقدام می‌کنند.

مدیرکل دفتر حمل‌ونقل کالا، افزود: به‌منظور جلوگیری از ترددهای اضافی کامیون‌ها و افزایش بهره‌وری، صدور بارنامه در مراکز عمده بار از قبیل معادن با درنظرگرفتن مقتضیات اجتماعی و اقتصادی منطقه و به تشخیص مدیر استان و با اتخاذ تمهیدات لازم امکان‌پذیر شده است، همچنین به‌منظور جلوگیری از ارائه اسناد صوری برای ناوگان ملکی شرکت‌ها از تاریخ اول مهرماه سال ۹۷ صدور بارنامه برای ناوگان ملکی در مبدأ مرکزیت شرکت صرفاً توسط شرکت مربوطه مقدور است.

دغاغله تصریح کرد: به‌منظور تخصصی نمودن فعالیت شرکت‌های حمل‌ونقل، عملیات حمل‌ونقل محمولات فوق سنگین، ترافیکی و مواد خطرناک توسط شرکت‌هایی مجاز است که ضوابط اختصاصی مربوطه را احراز نموده و نسبت به اخذ پروانه خاص اقدام نمایند، گفتنی است ضوابط موصوف متعاقباً توسط معاونت محترم حمل‌ونقل ابلاغ می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments