ضرورت ثبت موسسه رده‌بندی واحد در ایران

ثبت یک موسسه رده‌بندی واحد در جمهوری اسلامی ایران با معیارهای شناخته شده بین‌المللی یک ضرورت محسوب می شود.
به گزارش سی نیوز، مدیرعامل موسسه رده بندی ایرانیان با بیان مطلب بالا و اشاره به سابقه بیش ازسه قرن تشکیل موسسات رده بندی در دنیا گفت: با توجه به سابقه تشکیل موسسات رده بندی در دنیا هر کشوری که بخواهد چنین موسساتی را ایجاد کند می‌تواند از این سه قرن تجربه استفاده کند.
حسن رضا صفری با اشاره به تشکیل انجمن بین المللی موسسات رده بندی آیاکس توسط اعضاء پیش تاز موسسات رده بندی تصریح کرد: همانطور که حمل و نقل دریایی بین المللی است رژیم های حاکم برآن نیز جهان شمول و بین‌المللی است و روال حاکم بر موسسات رده بندی و سه قرن تجربه می گوید در هر کشوری یک موسسه رده بندی بین المللی کافی است چنانچه در حال حاضر کشور انگلیس موسسه رده بندی بین المللی LR، فرانسه BV، آمریکا ABS،آلمان و نروژ DNV ,GL را دارا هستند.
وی ادامه داد: ممکن است این کشورها دارای موسسات رده بندی کوچکتر محلی ،برای کارهای پایین دست رده بندی داشته باشند اما تنها یک موسسه رده بندی بین‌المللی دارند.
وی با اشاره به وظیفه انحصاری موسسات رده بندی از نظر ماهوی گفت: همانطور که دولت و سازمان بنادر و دریانوردی دارای وظایف انحصاری هستند و نمی توان همزمان دو دولت یا دو سازمان بنادر و دریانوردی داشت نمی‌توان دو موسسه رده بندی بین‌المللی هم داشت. چراکه وظیفه انحصاری موسسات رده بندی حفظ و ارتقاء سطح ایمنی، امنیت و کیفیت در جامعه بویژه دردریاست و از آنجائیکه نمی توان برای حفظ جان اشخاص در دریا هیچگونه مسامحه ای داشت بنابراین نمی توان این فعالیت را یک فعالیت اقتصادی یا دولتی دانست.
موسسات رده بندی ساختاری انحصاری و غیر انتفاعی دارند
مدیرعامل موسسه رده بندی ایرانیان گفت: با توجه به اینکه فعالیت موسسات رده بندی در دنیا یک فعالیت انحصاری است که ساختار انحصاری غیر انتفاعی هم به خود گرفته است کلیه موسسات عضو وغیر عضو آیاکس موسسات مردم نهاد غیر انتفاعی و دارای ساختار انحصاری هستند.
وی ادامه داد: در همه دنیا موسساتی که دارای وظیفه و ساختار انحصاری هستند باید منحصر به فرد هم باشند. تجربه سه قرن دنیا می گوید ما باید همطراز با عرف بین المللی یک موسسه رده بندی بین المللی در ایران داشته باشیم که ساختار منحصر به فرد تجربه شده مورد نیاز عرصه بین المللی کشور را داشته باشد و آن ساختار منحصر به فرد چیزی جز سازمانی مردم نهاد و غیرانتفاعی نیست.
مدیرعامل موسسه رده بندی ایرانیان با اشاره به اهداف تشکیل موسسه رده بندی ایرانیان از ابتدا گفت: موسسه رده بندی ایرانیان کلیه زیرساخت های لازم برای تشکیل یک موسسه رده بندی بین المللی را داراست و تلاش ما این است که به جامعه دریایی و صنعتی کشور بقبولانیم که موسسه ای که آنها به عنوان موسسه منحصر به فرد مورد نیاز کشور به دنبالش هستند همان موسسه رده بندی ایرانیان است.
صفری خاطر نشان کرد: موسسه رده بندی ایرانیان از همان ابتدای تشکیل غیر انتفاعی بوده، سهامدار نداشته و کلیه اصول و معیارهای بین المللی را رعایت کرده است.
وی در خصوص نقش سازمان بنادر و دریانوردی گفت: سازمان بنادرو دریانوردی با مجوز دادن به موسسه رده بندی ایرانیان گام اولیه را به صورت اساسی و محکم برداشته است و اکنون نوبت حمایت سایر اجزاء دریایی کشوراست .
صفری گفت: رسالت اصلی بر دوش متخصصان و نخبگان موجود در دو موسسه رده بندی درکشور است آنها باید رسالت تاریخی خود را انجام دهند و به نوعی این مهم را تثبیت کنند.
اثرات ایجاد یک موسسه رده بندی واحد
مدیرعامل موسسه رده بندی ایرانیان در خصوص آثار موسسه رده بندی واحد افزود: هر کشوری که دارای موسسه رده بندی بین المللی باشد در مجامع منطقه ای و بین المللی از بعد تکنولوژی و حفظ امنیت، ایمنی وکیفیت سرآمد محسوب می شود.
وی با بیان این نکته که اصولا موسسات رده بندی بین المللی به موسسات اعتبار بخشی معروف هستند تصریح کرد:چنانچه در مجامع و عرصه بین المللی و داخلی دنبال اعتبارهای بالاتر برای کسب و کار و حمل و نقل دریایی هستیم اگر خودمان صاحب یک موسسه اعتبار بخشی باشیم باعث رشد اعتبار جامعه دریایی خواهیم شد.
صفری افزود: ما تاکنون به دنبال اعتبار گیری از موسسات خارجی بودیم اما پس از این به دنبال اعتبار بخشی حتی به شناورهای سایر کشورها خواهیم بود و به عبارتی ما از فاز اعتبار گیری به اعتبار بخشی که بسیار مهمتراست وارد می شویم.
وی با اشاره به انجام ممیزی و تایید صلاحیت موسسه رده بندی ایرانیان بوسیله سازمان بنادر ودریانوردی گفت: در حال حاضر نام موسسه رده بندی ایرانیان به عنوان یک موسسه رده بندی صاحب صلاحیت در وبسایت سازمان بین المللی دریانوردی ثبت شده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments