صدور 28 میلیارد دلار گاز و پتروشیمی

با وجود پابرجا ماندن تحریم ها و محدودیت های بین‌المللی به ویژه موانع پیش روی تردد کشتی های نفتکش ایرانی، تامین پوشش بیمه و چالش های انتقال ارز، ایران سال گذشته رکوردهای جدیدی در بخش صادرات میعانات گازی، محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری ثبت کرد.
به گزارش سی نیوز به نقل از مانا، براساس آمارهای منتشر شده توسط گمرک، سال گذشته بیش از ۱۴میلیارد دلاری میعانات گازی توسط ایران به بازارهای چهار گوشه جهان صادر شده است که یک رکورد جدید در بخش صادرات میعانات گازی کشور به شمار می رود.
با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی ظرفیت تولید میعانات گازی ایران سال گذشته با افزایش هعمراه شد که این موضوع منجر به افزایش حجم و ارزش صادرات میعانات گازی به عنوان نفت سبک کشور شده است.
سال ۹۳ بیش از ۸ میلیارد و ۵ میلیون دلار میعانات گازی صادر شد که صادرات این محصول استراتژیک گازی رشدی حدود ۳۶ درصدی را ثبت کرده است.
بنابر این گزارش، با توجه به محدود شدن حجم صادرات نفت ایران در محدوده یک میلیون بشکه در روز، ایران به جای نفت خام، حجم صادرات میعانات گازی خود را در بازار افزایش داده است.
همچنین با وجود آنکه هنوز هیچ توافق جامع هسته ای بین ایران و غرب به وقوع نپیوسته است، رویترز با انتشار گزارشی از توافق بزرگ گازی تهران–پکن خبر داد و گفته است: درآستانه توافق نهایی هسته ای ایران و غرب، شرکت ملی نفت ایران یک قرارداد جدید صادرات میعانات گازی با چین امضا کرده است.
مطابق با این قرارداد جدید گازی بین شرکت ملی نفت ایران و یک شرکت پالایشگر چینی از مرداد ماه سال جاری حجم صادرات میعانات گازی ایران به چین با افزایش قابل توجه ای مواجه می شود.
همزمان با افزایش صادرات میعانات گازی، حجم صادرات محصولات پتروشیمی، شیمیایی و پلیمری ایران هم سال گذشته با افزایش روبرو شد به طوری که ۱۴ میلیارد و ۲۴۱ میلیون دلار انواع محصولات پتروشیمیایی به بازارهای جهانی صادر شده است.
حجم صادرات محصولات پتروشیمی ایران هم متاثر از میعانات گازی سال گذشته بیش از ۳۲ درصد در مقایسه با سال ۹۲ رشد را نشان می دهد.
در همین حال، علی محمد بساق زاده مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به افزایش تقاضا برای خرید محصولات پتروشیمی ایران توسط کشورهای مختلف جهان، اعلام کرده است: علاوه بر مشتریان سنتی چندین کشور خواستار امضای قراردادهای خرید پتروشیمی از ایران شده اند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments