صدور قطعنامه بیست و سومین همایش ارگان‌های دریایی

بیست و سومین همایش هماهنگی ارگان‌های دریایی کشور با صدور قطعنامه در محمود آباد به کار خود پایان داد.
 به گزارش سی نیوز در متن قطعنامه پایانی بیست و سومین همایش ارگان های دریایی کشور آمده است:بیست و سومین همایش هماهنگی ارگان های دریایی کشور در روزهای 4 و5 خرداد ماه 1394در مجموعه فرهنگی، آموزشی و ورزشی نفت محمودآباد با شعار «برنامه های توسعه کشور و اقتصاد مقاومتی در حوزه دریا» به میزبانی شرکت ملی نفتکش ایران و تولیت دبیرخانه هماهنگی ارگان های دریایی کشور با حضور و مشارکت همه ارگان های دولتی، خصوصی و تعاونی فعال در حوزه حمل و نقل دریایی کشور برگزار شد.

شرکت کنندگان در همایش با الهام از شعار «هم دلی و همزبانی، دولت و ملت» در شرایط حساس سیاسی و اقتصادی کشور بویژه در شرایط بسیار حساس مذاکره با گروه 1+5 به منظور تحقق عینی اهداف و منافع ملی کشور ابعاد مختلف شعار همایش را در چهارچوب پنل های تخصصی مورد بررسی قرار دادند و نتایج حاصل را در قالب بندهای بیانیه این همایش به شرح زیر تدوین و مورد تأکید قرار دادند:
1) ارگان های دریایی با توجه به ظرفیت ها و قابلیتهای بسیار ارزشمند در حوزه دریا بر شناسایی و فعال سازی وتوانمندسازی این ظرفیتها با بکارگیری رویکردها و پیاده سازی سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی تأکید کردند.
2) ارگان های دریایی کشور با عنایت به سواحل طولانی و آبهای تحت حاکمیت در شمال و جنوب کشور و با تأکید بر لزوم جایگاه شایسته دریا در برنامه های توسعه کشور و ضرورت تغییر نگرش راهبردی کشور از خشکی به دریا ( توسعه دریا محور ) به منظور سرعت بخشیدن به تحقق چشم انداز 1404 بر توجه جدی به موضوع توسعه دریایی با قراردادن احکام تکلیفی و حمایتی لازم در این خصوص در برنامه ششم توسعه کشور تاکید کردند.
3) ضمن استقبال از پیش نویس تهیه شده سند جامع توسعه دریایی کشور در افق چشم انداز 1404 ، ارگانهای دریایی خواستار تسریع در تصویب این سند از مراجع ذیربط شدند.
4) ضمن تاکید بر ضرورت حذف تمامی تحریمهای ظالمانه استکبار جهانی علیه بخشهای مختلف حمل و نقل دریایی کشور خصوصاً ناوگان تجاری تمامی شرکتهای مرتبط با حوزه دریا بالاخص شرکتهای کشتیرانی تعهد نمودند تا آمادگی های لازم را برای بازگشت و حضور مقتدرانه به بازارهای بین المللی در شرایط پس از تحریم را فراهم آورند.
5) در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و حفظ و ارتقاء پتانسیل های بوجود آمده در کشور و همچنین استفاده از حداکثر توان داخلی ، ارگانهای دریای کشور از سازمان بنادر و دریانوردی درخواست نمودند با همکاری دو موسسه رده بندی ایرانی موجود و سایر ارگانهای دریایی کشور و به منظور ارتقاء موسسات رده بندی ایرانی در سطح بین المللی ، طرح تشکیل موسسه رده بندی واحد ایرانی با استانداردهای جهانی بویژه IMO ، را تدوین و اجرایی نماید. در این راستا با توجه به نقش بسیار موثر بیمه متقابل دریایی(P&I club)، از مراجع ذیربط درخواست می گردد تا شرایط لازم را برای برخورداری این کلوپ از معافیت مالیاتی عملکرد و ارزش افزوده فراهم آورند.
6) با عنایت به الزامات توسعه دریا محور و ضرورت بسط و اشاعه فرهنگ دریایی دربین اقشار و آحاد مختلف جامعه ، بر راه اندازی مجدد کمیته اشاعه فرهنگ دریایی توسط دبیرخانه دائمی هماهنگی ارگانهای دریایی و با حضور نمایندگان ارگانهای دریایی و صاحب نظران حوزه تاکید گردید و مقرر شد هزینه های مترتب بر برنامه های مصوب این کمیته از طریق سازمان بنادر و دریانوردی ، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ، شرکت ملی نفتکش ایران ، سازمان حفاظت از محیط زیست و سازمان شیلات ایران با همراهی سایر ارگانهای دریایی تامین شود.
7) با توجه به نقش کلیدی سرمایه های انسانی متخصص در ارتقای کیفیت حمل و نقل دریایی و تامین ایمنی و همچنین به منظور خودکفایی و ایجاد شرایط مناسب تامین نیروی انسانی دریانورد داخلی مورد نیاز بخشهای مختلف حمل و نقل دریایی و بویژه ناوگان دریایی تجاری کشور ارگان های دریایی کشور خواستار برنامه ریزی لازم جهت آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص (با اولویت سطح کارشناسی) توسط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری بر اساس برنامه های اعلامی از سوی وزارت راه و شهرسازی ( سازمان بنادر و دریانوردی ) شدند.
8) با عنایت به ظرفیتهای موجود در ماده 9 قانون قبلی نظام وظیفه مبنی بر جذب و بکارگیری فارغ التحصیلان مراکز آموزشی دریانوردی بجای دوره خدمت وظیفه، درخصوص جذب فارغ التحصیلان رشته های دریانوردی در بخش های مختلف دریایی کشور، ارگانهای دریایی از طرح مطرح شده در مجلس شورای اسلامی در این زمینه حمایت کرده و از نمایندگان محترم مجلس تقاضا دارد با رای خود این قانون را مجددا احیا کنند. در این رابطه همچنین ارگان های دریایی خواستار معافیت کلیه دریانوردان از پرداخت مالیات بر حقوق بوده و از مراجع ذیربط خواستار تصویب قوانین مورد نیاز در این ارتباط شدند.
9) به منظور حفظ و نگهداری محیط زیست دریایی ارگانهای دریایی کشور ضمن اعلام تعهد خویش از کلیه دستگاههای اجرایی در حوزه دریا اعم از وزارت نفت سازمان مناطق آزاد و تجاری کشور ، درخواست نمودند برابر اعلام سازمان بنادر و دریانوردی و طرح های ملی و استانی مقابله با آلودگی نفتی ، نسبت به تامین و استقرار تجهیزات جلوگیری و مقابله با آلودگی نفتی در بنادر و تاسیسات دریایی خود اقدام کنند.
10) ارگان های دریایی کشور ضمن تاکید بر اهمیت بهره گیری از سیستم جامع بندری ( PCS ) از سازمان بنادر و دریانوردی درخواست کردند تا با همکاری و هماهنگی تمامی ارگانهای مرتبط ، در اجرا و پیاده سازی گذرگاه ارتباطی مشتریان در کلیه بنادر بازرگانی کشور تسریع کند.
11) در راستای توسعه ، ارتقاء و توانمندسازی ناوگان صیادی کشور سازمان شیلات ایران با همکاری سازمان بنادر و دریانوردی و ارگانهای مرتبط برنامه استراتژیک توسعه صید فراساحل با اتکا به سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی را تهیه و به تصویب مراجع ذیربط خواهد رساند.
12) با توجه به ظرفیتهای گردشگری و مسافرتهای دریایی در سواحل کشور ، ارگانهای دریایی از سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان گردشگری و میراث فرهنگی درخواست نمودند با همکاری سایر ارگانهای مرتبط اقدامات لازم را به منظور توسعه این صنعت در کشور به کار گیرند.
13) به منظور تسهیل و تسریع در تردد دریانوردان، مسافرین و گردشگران دریایی ، ارگانهای دریایی با محوریت سازمان بنادر و دریانوردی همکاری لازم را با پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا به عمل خواهند آورد، دراین رابطه پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا تمهیدات لازم را فراهم خواهد آورد.
14) با عنایت به توان بالای علمی محققان و دانشگاههای کشور در حوزه های مختلف دریایی ، از ارگانهای دریایی کشور درخواست می شود همکاری و حمایتهای جدی لازم را از دانشگاهها ، مراکز و انجمن های علمی فعال در کشور به عمل آورند در این رابطه ارگانهای دریایی کشور از مشارکت نمایندگان مراکز و انجمنهای مذکور در کمیته ها و شوراهای علمی، برنامه ریزی و سیاستگذاری دعوت خواهند کرد.
15) با توجه به نقش مؤثر و عملکرد ناوگان ملی در دوران دفاع مقدس و تحریم¬های استکبار جهانی ارگانهای دریایی خواستار استمرار حمایت و استفاده از تسهیلات ارزی و ریالی به منظور توسعه ناوگان ملی دریایی شدند. در این راستا با تأکید بر اهمیت توسعه خدمات پشتیبانی از ناوگان ملی از مراجع ذیربط درخواست می گردد تمهیدات لازم را با لحاظ نمودن عرف بین المللی برای انجام تعمیرات در کارگاه¬های کشتی¬سازی داخلی به عمل آورند.

شرکت کنندگان در همایش مراتب قدردانی خود را از شرکت ملی نفتکش ایران بخاطر میزبانی مطلوب بیست و سومین همایش هماهنگی ارگان های دریایی کشور ابلاغ می کنند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments