شمارش معکوس برای سواحل مکران

مدیر پروژه منطقه آزاد تجاری-صنعتی جاسک با اشاره به اینکه لایحه ایجاد این منطقه در انتظار تصویب مجلس است، گفت: با تصویب این لایحه راهبردی‌ترین منطقه آزاد ایران شامل بندر مادر،شهرک صنعتی و ترمینال صادراتی در سواحل مکران ایجاد می‌شود.

به گزارش سی نیوز، محمدحسین ملک‌زادگان در نشست با خبرنگاران افزود: با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب فعالیت‌های مختلف در بخش‌های مختلف شروع شد که در گام نخست مطالعات این برنامه توسط ترکان در مجمع تشخیص مصلیت نظام انجام شد.

وی با بیان این‌که رهبر معظم انقلاب در این راستا دستور استقرار نیروی دریایی را در مکران دادند، تصریح کرد: در راستای ایجاد منطقه آزاد جاسک دولت یازدهم آمایش سرزمینی عظیمی را در برنامه دارد. احداث اسکله‌های نفتی برای صادرات با رویکرد توسعه دریا محور، احداث اسکله‌های نفتی برای صادرات بخشی از نفت، ساخت مجتمع‌های پالایشگاهی، پتروشیمی، فولاد و آلومینیوم، توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقلی جاسک، تخصیص بودجه برای زیرساخت‌های خدماتی، طرح انتقال آب، افزایش مراکز درمانی و … از جمله برنامه‌ها و اقداماتی بوده که دولت در راستای ایجاد یک منطقه راهبردی در دریای مکران انجام داده است.

مدیر پروژه منطقه آزاد تجاری-صنعتی جاسک با اشاره به اهمیت ایجاد منطقه آزاد جاسک گفت:‌ در خلیج‌فارس فقط یک ترمینال صادراتی برای صادرات نفت داریم. منطقه آزاد جاسک یک طرح ملی و راهبردی است به شمار می‌آید که یک آلترناتیو خارج از خلیج‌فارس برای کشور ایجاد می‌کند.

او با اشاره به ایجاد 5 بندر بزرگ در سواحل بوشهر، بندرعباس، جاسک، چابهار و آبادان، افزود: بر مبنای آمایش سرزمینی در قالب ایجاد منطقه آزاد جاسک شهرهای با جمعیت 100 تا 500 هزار نفری برای کارهای صنعتی و کشاروزی ایجاد می شود. همچنین با ایجاد ترمینال صادراتی در جاسک ظرفیت صادرات نفت حداقل به 20 میلیون بشکه افزایش می‌یابد.

ملک زادگان همچنین با بیان این‌که برای صادرات گاز از جاسک به عمان مذاکراتی انجام شده، فاصله 50 کیلومتری تا این کشور را یکی از مزیت‌های این برنامه برشمرد و  ادامه داد: کشور به یک منطقه راهبردی بیرون از تنگه هرمز نیاز دارد که در آن بندر مادر، شهرک صنعتی و ترمینال صادراتی احداث می‌شود.

وی با بیان این‌که پروژه منطقه آزاد جاسک فراتر از پروژه‌های مشابه در سنگاپور و دبی خواهد بود، تاکید کرد: پشتوانه این برنامه فرمایشات رهبر معظم انقلاب است. لایحه ایجاد این منطقه به مجلس تقدیم شده و 5 کمیسیون مجلس این لایحه را تصویب کرده‌اند و در انتظار رای نهایی مجلس در این رابطه هستیم.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه در دریای مکران 750 تا 950 کیلومتر سواحل بکر و دست نزده داریم که بر اساس لایحه دولت قرار است منطقه آزاد جاسک به مساحت 120 هزار هکتار ایجاد شود، گفت: این منطقه در یک بازه زمانی 10 ساله ایجاد خواهد شد اعتبار مورد نیاز برای ایجاد این منطقه را 20 تا 25 میلیارد دلار برآورد کرد. برجرای این پروژه نیازی به اعتبارات دولتی نداریم چراکه از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی استفاده خواهیم کرد.

ملک‌زادگان با بیان این‌که سرمایه‌گذاران بزرگ داخلی و خارجی برای حضور در این پروژه اعلام آمادگی کرده‌اند، افزود: در حال حاضر 4 شرکت بزرگ برای ایجاد مجتمع پتروشیمی و 4 شرکت بزرگ دیگر نیز برای ایجاد کارخانه فولاد با ظرفیت 10 میلیون تن اعلام آمادگی کرده‌اند. همچنین هندی‌ها و عمانی‌ها برای سرمایه‌گذاری در احداث مجتمع‌های پتروشیمی و ساخت ترمینال صادرات نفت ابراز تمایل کرده اند. البته طرح‌های نفتی منطقه آزاد جاسک آماده و بودجه‌های آنها برای سال آینده نیز تامین شده است.

وی با تاکید بر این‌که باید وابستگی به خلیج‌فارس را 100 درصد کاهش دهیم، تصریح کرد: متاسفانه از فرمایشات حضرت آقا غفلت کرده‌ایم و منطقه آزاد تجاری-صنعتی جاسک یک طرح ملی و راهبردی برای کشور است که نباید از آن غفلت کنیم.

به گفته مدیر پروژه منطقه آزاد تجاری-صنعتی جاسک، کاهش 2400 کیلومتری (رفت و برگشت) کشتی‌ها، صرفه‌جویی در زمان و مصرف سوخت و ایجاد مراکز ساخت و تعمیر کشتی از مزیت‌های بارز منطقه آزاد جاسک است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments