شرط سازمان بنادر برای ورود لاینرها به بنادر ایران

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تشریح شرایط ایران برای پهلوگیری لاینرهای خارجی در بنادر جنوبی گفت: این لاینرها در کنار حمل کالاهای ایرانی باید کالاهای ترانزیتی و بار مربوط به کشورهای همسایه و منطقه را نیز به بنادر ایران منتقل کنند.

به گزارش سی نیوز،‌ محمد سعیدنژاد ‌به ‌‌‌پدیده دریاخواری در سواحل شمالی و جنوبی کشور اشاره کرد و افزود: ‌هیچ کس حق ندارد بدون اجازه سازمان بنادر و دریانوردی، تأسیساتی را در دریا ایجاد یا بدون اخذ مجوز نسبت به خشک کردن دریا اقدام کند.

وی با تأیید وقوع چند فقره دریاخواری در کشور گفت:‌ از همه افرادی که جرم دریاخواری را مرتکب شده‌اند به دستگاه قضایی شکایت کرده‌ایم که البته تعداد این پرونده‌ها بسیار زیاد است؛ صدها پرونده شکایت از دریاخواران سواحل شمالی و جنوبی به دستگاه قضایی ارائه کرده‌ایم که به هیچ وجه از آنها صرف نظر نمی‌کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره رفع تحریم از بنادر کشور هم تاکید کرد: در حال حاضر تعداد زیادی از لاینرهای بین‌المللی آماده ورود به بنادر کشور هستند و امیدواریم با آمدن این لاینرها و نیز تعداد زیادی از کشتی‌ها، ظرفیت‌های خالی بنادر ایران مورد استفاده قرار گیرد.

وی درباره زمان اجرایی شدن رفع تحریم‌های بنادر کشور تصریح کرد: رفع تحریم‌های بنادر از همین حالا شروع شده است؛ در یک ماه گذشته نیز شاهد حضور خطوط کشتی‌رانی مختلف دنیا در بنادر ایران بوده‌ایم.

سعیدنژاد ادامه داد: در هیچ دوره‌ای، هیچ یک از بنادر ایران تحریم نبوده‌اند و فقط برخی اپراتورهای ایرانی تحریم شدند‌ اما به دلیل احتیاط‌های که شرکت‌های کشتیرانی خارجی به خاطر ترس از روبه‌رو شدن با مجازات‌های بین‌المللی داشتند، به بندر شهید رجایی نمی‌آمدند؛ این شرایط تغییر کرده و در حال حاضر با موج حضور لاینرهای بین‌المللی و تقاضای پهلو گرفتن شناورهای بزرگ خارجی در بنادر ایران مواجه هستیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تأکید بر اینکه به این سادگی به شرکت‌های کشتیرانی خارجی امکان حضور در ایرانِ پسابرجام را نمی‌دهیم، گفت: شرط صدور مجوز پهلوگیریِ کشتی‌های خارجی و لاینرهای بین‌المللی در بنادر ایران این است که فقط دنبال حمل کالاهای ایرانی نباشند بلکه کالاهای ترانزیتی و بار مربوط به کشورهای همسایه و منطقه را نیز در کنار کالاهای ایران به بنادر کشورمان منتقل کنند‌ در غیر این صورت به آنها اجازه پهلو گرفتن در بنادر ایران را نمی‌دهیم.

او در پاسخ به پرسشی درباره بازگشت تایدواتر (شرکت اپراتور بندر شهید رجایی پیش از آغاز تحریم‌ها‌ علیه ایران) گفت: تایدواتر رفع تحریم شده و مانند دیگر  شرکت‌های اپراتور بندری می‌تواند در بنادر ایران فعالیت کند و هیچ مشکلی از این نظر ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.