سهم کشتیرانی چه می شود

«عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی، در گفت و گویی از تحول در بخش حمل نقل ریلی و هوایی کشور در سال جدید خبر داده بود، با توجه به نقش و اهمیت ترانزیت دریایی در توسعه اقتصادی باید این سوال را مطرح کرد که سهم ترانزیت دریایی و بطور روشن تر خطوط کشتیرانی در این تحول چه می شود؟

به گزارش سی نیوز، اقتصاد ایران به موجب توافق هسته ای انجام شده و رفع نسبی تحریم ها شرایط متفاوتی را با سال های گذشته تجربه می کند و نظر به تمایل کشورهای مختلف برای احیای روابط تجاری با ایران لزوم نوسازی و به روز رسانی خطوط حمل و نقل پیش از گذشته شده است.

در همین رابطه دولت محترم پس از اجرای برجام اقداماتی را برای ایجاد تحول در خطوط هوایی و ریلی آغاز کرده که بارزترین مورد آن عقد قرارداد با شرکت های هواپیماسازی معتبر جهانی برای خرید هواپیماهای مسافری است.

اما با توجه به اینکه در دوران اعمال تحریم های غرب علیه ایران، کشتیرانی کشور نیز یکی از اهداف اصلی این تحریم ها بود باید از جناب وزیر راه و شهرسازی سوال شود آیا در تحول بخش های ترانزیتی، دولت سهمی را نیز برای کشتیرانی در نظر گرفته است؟

نظر به آنکه تحریم های اعمال شده بر کشتیرانی ایران موجب کاهش درآمد و فعالیت کشتیرانی کشور شده بود اکنون در دوران پسابرجام دولت چه برنامه ای برای احیای این خط ترانزیتی حیاتی دارد؟

در اواخر اسفندماه سال گذشته «محمد سعیدی» مذاکره‌ کننده پیشین هسته‌ای کشورمان و مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت کشتیرانی ایران، در سخنانی گفته بود: یکی از بخش‌های مورد تحریم با آغاز تحریم ها در سال 2008 کشتیرانی ایران بود، در واقع تصور کشورهای غربی این بود که با تحریم کشتیرانی موجب اختلال صادرات و واردات کشور شده و به اقتصاد و به تبع آن مردم ایران ضربه وارد کنند، البته با توجه به قطع ارتباط خطوط کشتیرانی دنیا پیش بینی می شد که با وجود دیگر تحریم ها ایران ضعیف و منزوی شود.

وی با بیان اینکه تحریم ها اثرات نامطلوب متعددی داشت، افزوده بود: جلوگیری از نوسازی ناوگان کشتیرانی یکی از این آثار مخرب بود با توجه به اینکه نوسازی یک اقدام ضروری است و همین عدم نوسازی باعث آسیب به بدنه کشتیرانی کشور شد، در واقع با فسخ و تعلیق قراردادهای این بخش و Pending آنها، سیستم ناوبری کشور تضعیف و در نهایت توان رقابت با رقبای قوی در صحنه بین الملل از ما گرفته شده بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments