سهم دریا از تجارت خارجی ایران بر اساس آمارهای گمرک

در پنج ماهه نخست امسال، حدود 92 درصد از واردات و 40 درصد از صادرات کالاهای غیرنفتی توسط حمل و نقل دریایی صورت گرفته است.

به گزارش سی نیوز، بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در پنج ماهه نخست امسال واردات کالاهای غیرنفتی به 13 میلیون و 165هزار و 799 تن و صادرات این کالاها به 50 میلیون و 165 هزار و 551 تن رسیده است. این میزان تجارت بین‎المللی ایران با کشورهای دیگر از طریق چهار مسیر دریایی، هوایی، جاده‎ای و ریلی انجام گرفته است که هم در واردات و هم در صادرات راه دریایی یا بهتر بگوییم حمل و نقل دریایی بیشترین سهم را دارد.

آنچه از مقایسه آمار منتشر شده صادرات و واردات در سازمان بنادر ودریانوردی و گمرک جمهوری اسلامی ایران مستفاد می‎شود سهم 92 درصدی دریا از واردات و 40 درصدی از صادرات کالاهای غیرنفتی است که بی شک اگر آمار نفتی را به صادرات و واردات کالاهای غیرنفتی اضافه کنیم، این سهم در واردات حدود 98 درصد و در صادرات به حدود 80 درصد بالغ می شود.

سهم 71.5 درصدی بندر شهیدرجایی از صادرات در بین بنادر دیگر

بر این اساس در پنج ماهه نخست امسال 12 میلیون و 110 هزار و 127 تن کالای غیر نفتی از طریق بنادر کشور و به وسیله حمل و نقل دریایی وارد کشور و در ازای آن 19 میلیون و 857 هزار و 562 تن کالای غیرنفتی از همین طریق به کشورهای هدف صادراتی ارسال شده است.

در حوزه حمل و نقل دریایی، صادرات کالاهای غیرنفتی در پنج ماهه نخست امسال از 15 بندر شمالی و جنوبی کشور انجام گرفته است به صورتی که از طریق بندر شهیدرجایی که از آن به عنوان پایتخت دریایی کشور نام برده می‎شود، حدود 14 میلیون و 194 هزار و 973 تن کالای غیرنفتی به کشورهای هدف صادراتی ارسال شده است. با این آمار، سهم بندر شهیدرجایی در صادرات در بین دیگر بنادر 71.5 درصد است.

از بندر امام خمینی نیز سه میلیون و 641 هزار و 683 تن کالای غیرنفتی صادر شده است که سهم 18.3 درصدی در صادرات از مسیر دریا را به نام این بندر کرده است. بر این اساس حدود 90 درصد از صادرات دریایی ایران از طریق این دو بندر انجام می‎شود.

سومین بندری که از صادرات کالاهای غیرنفتی سهم برده است بندر بوشهر با 709 هزار و 388 تن صادرات است.

بندر شهیدباهنر، بندر امیرآباد، بندر لنگه، بندر خرمشهر، بندر چابهار، بندر انزلی، بندر آبادان، بندر قشم، بندر جاسک، بندر آستارا، بندرگناوه و بندر نوشهر نیز بنادر دیگری هستند که سهمی در صادرات کالاهای غیرنفتی دارند. با این وجود دو بندر نکا و فریدون‎کنار نیز در این حوزه فعالیت نداشتند.

سهم 42.5 درصدی بندر امام خمینی از واردات

آنگونه از این آمار بر‌می‎آید؛ وارداتی که از طریق حمل و نقل دریایی وارد کشور شده است در 14 بندر مختلف در شمال و جنوب کشور صورت گرفته است. بر همین اساس، پنج میلیون و 606 هزار و 426 تن کالای وارداتی از بندر امام خمینی وارد کشور شده است که سهمی بالغ بر 42.5 درصد از واردات از طریق بنادر را در کارنامه بندری به نام این بندر کرده است.

بندر شهیدرجایی که نخستین بندر صادراتی کشور بود، در زمینه واردات در رتبه دومین بندر قرار گرفته است. از این بندر سه میلیون و 460 هزار و 903 تن کالای غیر نفتی وارد کشور شده است. این بندر نیز سهم بیش از 28.5 درصدی را در واردات از بنادر به نام خود کرده است.

بنابراین دو بندر امام خمینی و شهیدرجایی نیز سهمی بالغ بر 71 درصد از واردات بندری را به سمت خود جذب کرده‎اند.

سومین بندر که سهم بالایی از واردات دارد، بندر انزلی است به صورتی که 979 هزار و 539 تن کالای غیرنفتی از طریق این بندر وارد کشور شده است.

دیگر بنادر وارداتی عبارت از بندر بوشهر، بندر امیرآباد، بندر نوشهر، بندر خرمشهر، بندر چابهار، بندر لنگه، بندر آستارا، بندر قشم، بندر شهیدباهنر و در آخر بندر آبادان است که هر کدام به ترتیب سهمی در واردات از طریق بنادر دارند.

گفتنی است؛ بنادر جاسک، نکا و فرویدون‌کنار در این زمینه فعالیتی نداشته‌‎اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments