سهم بخش دریایی در بودجه 95 چقدر است

سهم بخش دریایی از اعتبارات پیش بینی شده در لایحه بودجه سال 95 در مقایسه با سال گذشته 440 میلیارد ریال افزایش را نشان می‎دهد.

به گزارش سی نیوز، پروژه‎ها و طرح‎های مربوط به حوزه‎های دریایی مختلف به استثنای آموزش  علوم دریایی، دریانوردی و صنایع دریایی در ردیف‌های مختلفی در پنج فصل از لایحه بودجه 95 ذکر شده است که جمعا اعتبار آنها نسبت به بودجه سال گذشته 439 میلیارد و 180 میلیون ریال افزایش روبه‎رو شده است  به طوری که می توان ادعا کرد لایحه بودجه امسال دریایی‌تر شده است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی كلیات لایحه بودجه سال 1395 كل كشور را در روز 22 فروردین در صحن علنی مجلس با 135 رای موافق تصویب كردند. این در حالی است که بررسی جزئیات لایحه بودجه سال 95 کل کشور از بعد از ظهر همان روز در مجلس آغاز شد.

در فصل دفاع لایحه بودجه سال 95 که کلیات آن به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، ذیل ردیف «برنامه راهبردی امور دفاعی» طبق برآوردهای انجام شده، برای «احداث زیرساخت‎های ناوگان دریایی خلیج فارس» 950میلیارد ریال اعتبار بودجه‌‎ای پیش‌بینی شده است که دستگاه متولی آن ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح است.
این در حالی است که این طرح در سال گذشته هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده بود که در صورت تصویب جزئیات لایحه بودجه 95 امسال کاهش یافته است.

در همین فصل نیز برای «احداث زیرساخت‎های ناوگان دریایی عمان» یک هزار و 900 میلیارد ریال بودجه برآورد شده که این رقم در سال گذشته دو هزار میلیارد ریال بوده است بنابراین اختصاص بودجه به این قسمت نیز امسال با کاهش پیش‎بینی شده است.

«زیر ساخت‌های صنایع دریایی» ردیف دیگری است که در این فصل بودجه نیز ذکر شده است این بخش نیز از سهم 140 میلیارد ریالی در بودجه برخوردار است که 30 میلیارد ریال کمتر از سال گذشته است.

دستگاه متولی دو ردیف نامبرده نیز ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح است که بودجه‎اش برای طرح‌های فوق جمعا به میزان 180 میلیارد ریال نسبت به بودجه سال 94 کاهش یافته است.

در فصل حمل و نقل نیز هفت ردیف به مباحث دریایی اختصاص یافته است به‌گونه‌ای که برای «مشارکت در احداث پل خلیج فارس (قشم)» با 50 میلیارد ریال افزایش نسبت به اعتبار این پروژه در بودجه سال گذشته،400 میلیارد ریال اعتبار برآورد شده است.

در همین فصل، یک هزار و 539 میلیارد و 807 میلیون ریال اعتبار برای «احداث کریدور بزرگراهی نوار ساحلی جنوب کشور – کنارک تا شلمچه شامل مسیرهای کنارک- بندر عباس، کشتی‎سازی – سه راه خمیر، بندر خمیر – بندر لنگه – عسلویه، کنگان – خور موج – چغادک، بوشهر – گناوه – دیلم – هندیجان، هندیجان – ماهشهر – آبادان و پل شهدا – شلمچه» برآورد شده است. یادآور می‎شود سهم این پروژه‎ها نسبت به بودجه سال 94 بیش از 364 میلیارد ریال افزایش داشته است.

در همین فصل، ذیل بخشی به نام برنامه توسعه حمل و نقل دریایی ردیف‌هایی به نام «احداث بنادر صیادی»، «بهسازی بنادر صیادی» و «ساماندهی بنادر صیادی» گنجانده شده است که متولی هر سه پروژه سازمان شیلات ایران است به صورتی که برای «احداث بنادر صیادی»با کاهش سهم نسبت به بودجه پارسال 127 میلیارد ریال، برای «بهسازی بنادر صیادی» با افزایش سهم نسبت به سال گذشته 143 میلیارد و 600 میلیون ریال و برای«ساماندهی بنادر صیادی» با افزایش نسبت به سال گذشته 140 میلیارد ریال اعتبار برآورد شده است.
بدین ترتیب بودجه اختصاص یافته به سازمان شیلات در این پروژه‎ها با افزایش 65 میلیارد و 600 میلیون ریالی نسبت به بودجه سال 94 برآورد شده است.

پنجمین ردیفی که در فصل حمل و نقل به پروژه‎های مرتبط با دریا اختصاص یافته است ردیفی به نام «ایجاد مناطق ویژه استقرار صنایع انرژی بر در سواحل جنوبی کشور» است که بودجه پیش‏بینی شده برای این طرح با افزایش 271 میلیارد ریالی، 318 میلیارد و 400 میلیون ریال پیش بینی شده است. که متولی آن سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران است.

ششمین ردیف دریایی فصل حمل و نقل، مربوط به «کمک‎های فنی و اعتباری به صنایع دریایی» با تولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت است که سهم 50 میلیارد ریالی از بودجه امسال می برد این در حالی است که در بودجه سال قبل 61 میلیارد و 820 میلیون ریال اعتبار داشت.

آخرین ردیف دریایی این فصل که متولی آن سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران است «کمک‎های فنی و اعتباری برای ایجاد و توسعه مجتمع‌های تولیدی صادرات‎گرا در سواحل جاسک – گواتر» با برآورد اعتباری 558 میلیارد و 501 میلیون ریال است که نسبت به سال گذشته نیز کاهش داشته است.
در مجموع اعتبارات فصل حمل و نقل در بخش‎های مرتبط به حوزه‎های دریایی نسبت به سال گذشته با افزایش281 هزار و 780 میلیون ریال مواجه شده است که بخش اعظمی از آن مربوط به «ایجاد مناطق ویژه استقرار صنایع انرژی بر در سواحل جنوبی کشور» است
در این فصل، نیز ردیفی به دریای خزر اختصاص یافته که با نام «نوسانات دریای خزر» اعتبار 10 میلیارد ریالی دارد که نسبت به سال گذشته حدود شش میلیارد ریال افزایش یافته و متولی آن موسسه تحقیقات آب است.

در فصل توسعه و خدمات شهری، روستایی و عشایری نیز با افزایش نسبت به بودجه 94 اعتباری برابر 430 میلیارد ریال برای «کمک به تجهیز و ساماندهی پسماندهای استان‎های ساحلی» اختصاص یافته است که متولی آن نیز سازمان امور شهرداری‌ها و دهیاری‏های کشور است. این ردیف بودجه با افزایش 114 میلیارد و 400 میلیون ریالی نسبت به سال گذشته مواجه شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments