سهم ایران در سوخت رسانی به کشتی‌های بزرگ کمتر از 7 درصد است

نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود ظرفیت‌های زیاد ایران در خلیج فارس و دریای عمان ما نتوانستیم از این ظرفیت ها به درستی استفاده کنیم به طوری که سهم ما اکنون در ارائه خدمات سوخت رسانی به کشتی‌های بزرگ در این منطقه کمتر از هفت درصد است.
به گزارش ایرنا، محمد آشوری در مراسم پایانی شانزدهمین همایش صنایع دریایی ایران، افزود: عوامل مختلفی باعث کندی توسعه دریایی کشور شده و با وجود منابع بزرگ نفت، گاز، شیلات و جزایر استراتژیک در جنوب کشور هنوز هم نتوانستیم از این ظرفیت ها برای توسعه ملی استفاده کنیم.
وی با اشاره به اینکه با وجود تلاش های صورت گرفته برای توسعه صنعت دریایی، شرایط موجود مطلوب نیست و باید زمینه های تحریک توسعه در اقتصاد ملی را براساس اقتصاد دریامحور عملی کنید، ادامه داد: آشفتگی های ساختاری، مدیریتی و حوزه امنیت سرمایه گذاری سبب شده مشکلات زیادی در زمینه توسعه دریایی کشور بوجود آید.
نماینده بندرعباس در مجلس افزود: در عرصه دریا و دریانوردی سازمان ها و نهادهای مختلفی مشغول کار هستند اما در جهت ساماندهی فعالیت های آنها در این عرصه تاکنون اقدام مناسبی به عمل نیامده است. همچنین با وجود تشکیل شورای عالی صنایع دریایی در کشور و برگزاری چهار جلسه شورا در دولت یازدهم، موانع و مشکلات توسعه دریایی کشور برطرف نشده است.
وی با بیان اینکه آشفتگی های مدیریتی یکی دیگر از مشکلات بزرگ در این عرصه است، تصریح کرد: برای توسعه صنعت دریایی کشور به بهره گیری از توان نخبگان و متخصصان نیاز داریم، هرچند افراد فاقد صلاحیت و تخصص در این عرصه هستند که نمی توانند در توسعه صنعت دریایی کشور تاثیرگذار باشند.
آشوری تصریح کرد: بیش از سه هزار کیلومتر مرز دریایی و ساحل در کشور ما وجود دارد و با وجود هفت کشور حاشیه خلیج فارس، ایران به عنوان بزرگترین کشور در این منطقه آن چنان نتوانسته در ارائه خدمات کشتی های مختلف بین المللی موفقیتی کسب کند.
وی همچنین گفت: روزانه 18 میلیون بشکه نفت از خلیج فارس صادر می شود و این منطقه تامین کننده بخشی از نیازهای جهان است اما این ظرفیت نتوانسته در جهت توسعه اقتصاد ملی ما تاثیرگذار باشد.
این نماینده مجلس با اشاره به مشکلات فراروی استان هرمزگان در حوزه صنعت دریایی کشور، پیشنهاد کرد: کارگروه توسعه دریایی در استانداری هرمزگان تشکیل تا با نگاه ویژه مشکلات حوزه دریایی این استان به عنوان بزرگترین استان ذینفع در این قضیه حل و فصل شود.
وی از آمادگی مجلس در همکاری با انجمن مهندسی دریایی خبر داد و گفت: فراکسیون دریایی در مجلس تشکیل شده و ما آمادگی داریم برای رفع مشکلات توسعه ای صنعت دریایی کشور قوانین مورد نیاز را تصویب کنیم. همچنین در آستانه تهیه برنامه ششم توسعه کشور هستیم و باید در این برنامه به توسعه صنایع دریایی بیش از پیش توجه کنیم زیرا نگاه آمایشی ما را از توسعه ملی غافل خواهد کرد و این سبب هدررفت منابع در این زمینه می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments