سرمایه‌گذاری ۱۹۵ میلیون دلاری هند در توسعه بندر چابهار

وزیر راه و شهرسازی از سرمایه‌گذاری ۱۹۵ میلیون دلاری هند در طرح توسعه بندر چابهار خبر داد.
به گزارش سی نیوز، عباس آخوندی بعد از امضای یادداشت تفاهم سرمایه‌گذاری هند در طرح توسعه بندر چابهار در جمع خبرنگاران گفت: یادداشت تفاهمی که امضا کردیم در دوبخش است؛ بخش اول مربوط به تجهیز و توسعه فاز یک بندر چابهار است که بیشتر فعالیت در سکو توسط ایرانی‌ها انجام شده٬ در این تفاهم‌نامه هندی‌ها پذیرفتند ۸۵ میلیون دلار برای تجهیز فاز یک بندر چابهار سرمایه‌گذاری کنند.
وی ادامه داد: در بخش دیگری از این تفاهم‌نامه، طرف هندی برای سرمایه‌گذاری ۱۱۰ میلیون دلاری در توسعه دیگر فازهای بندر چابهار اعلام آمادگی کرده است.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه این تفاهم‌نامه بین وزارت راه و شهرسازی ایران و وزارت حمل و نقل، کشتیرانی و بزرگراه‌های هند به امضا رسید، گفت: ما منتظر دریافت پیشنهادات فنی و اقتصادی طرف هندی بعد از امضای این تفاهم‌نامه هستیم تا بر اساس آن یک قرارداد عملیاتی را امضا و اجرایی کنیم.
آخوندی با اشاره به ضمانت سرمایه‌گذاری هندی‌ها در طرح توسعه بندر چابهار افزود: دولت هند سرمایه‌گذاری در بندر چابهار را به تصویب رسانده بنابراین با دولت مصممی روبرو هستیم که مصوبه رسمی برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار دارد و برای این سرمایه‌گذاری علاقمند است. البته ما برای این سرمایه‌گذاری به هیچ وجه عملیات توسعه‌ای خود را در چابهار متوقف نکردیم اما به محض این که دولت هند پیشنهادات فنی و قراردادی خود را ارائه دهد استقبال می‌کنیم تا از این ظرفیت استفاده حداکثری داشته باشیم.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: نکته بسیار مهم این است که بتوانیم طرف تجاری در بنادر برای توسعه‌های دراز مدت و مبتنی بر منافع برد-برد کشور داشته باشیم و علاوه بر توسعه فنی٬ یک مناسبات بلند مدت پایدار بین دو کشور وجود داشته باشد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments