ساخت خط آهن ميان بنادر خليج فارس

مقامات شش دولت عربي كشورهاي خليج فارس از نزدیک بودن شروع پروژه ساخت راه آهن ميان بنادر اين کشورها سخن به ميان آوردند.
به گزارش سی نیوز به نقل از مانا، بر اساس برنامه‌ريزي هاي انجام شده، این خط آهن به نام اتحاد، با اتصال بنادر در شش كشور حاشيه اي خليج فارس به اعتقاد كارشناسان معادلات حمل و نقلی و تجارت منطقه را تغيير خواهد داد.
بنابراين گزارش، شش كشور همكاري كننده در اين زمينه بحرين، كويت، عمان، قطر، عربستان سعودي و امارات متحده عربي هستند. حاميان اين طرح ادعا مي‌كنند ساخت راه آهن اتحاد، با اتصال بنادر اين كشورها، توجه کارخانه‌داران و سرمايه‌گذاران بيشتري را به منطقه جلب مي كند كه اين مهم خود افزايش حجم كالا برای نقل و انتقال را سبب مي شود.
در ادامه گزارش آمده است: تنها نگراني دست‌اندركاران اين طرح، احتمال توقف طولاني قطارهاي حامل كانتينرها در مرز این شش كشور شده است كه به دليل بازرسي اين كانتينرها توسط دفاتر گمرک بوجود مي‌ آيد.
كندريك تانگ، مدير اين طرح با اشاره به امكان حل مشكل توقف در مرزها از طريق تاسيس اين خط راه آهن بدون احتساب مرزها می‌گوید: هماكنون در حال تلاش براي به توافق رسيدن بر سر مسئله راه آهن بدون مرز هستیم. چراکه مشكل اصلي در مرزها بحث امنيتي است و با رسيدن به توافق ميان این كشورها، خط آهن قادر به حمل 260 TEU كانتينر در یک سفر است  و در صورت اعمال ايست هاي بازرسي در مرزها ترافيك شديدي ايجاد می‌شود.
يكي از راه هاي حل اين مشكل احداث دفاتر گمركي از سوي يك كشور در پنج كشور ديگر طرف توافقنامه است. راه ديگري كه در اين زمينه در نظر گرفته شده است اعمال قوانين خاص براي برخي از كشورهاي مذكور است تا كالاهاي ورودي و خروجي در اين كشورها از محدوديت برخوردار شود.
اين گزارش در پايان آورده است: فاز اول اين طرح شامل احداث 260 كيلومتر خط ريل است كه ميدان گازي شاه را به بندر Ar Ruwais متصل مي كند. اين فاز قبلاً مورد بررسي قرار گرفته است و به محض تاييد سرمايه گذار به مرحله اجرا درمی‌آید.فاز دوم اين طرح نيز شامل احداث 630 كيلومتر خط ريلي است كه بندر جبل علي را به بندر خليفه متصل مي كند و از طرفي اين شبكه ريلي به مرزهاي عمان متصل مي شود.
پيش‌بيني مي‌شود اين شبكه ريلي كه به GCC معروف است تا سال 2018 شروع به كار كند اما از سوی برخی  راه‌اندازی این پروژه زمان بیشتری را طلب می‌کند.
اين شبكه همچنين قادر به حمل و نقل مسافر است. سوال ديگر در اين زمينه اين است كه آيا جابجايي مسافر خللي در حمل و نقل كانتينري بوجود خواهد آورد يا خير؟
بهر حال تانگ می گوید: در صورت بروز توقف يا مشكلات در حمل و نقل كانتينري بدليل جابجايي مسافران، حمل و نقل مسافر را ملغي اعلام خواهيم كرد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments