زنگ خطری براي چابهار ايران

چين، بندر «گوادر» پاكستان را برای 43 سال اجاره كرد

روزنامه «مردم» چين اعلام كرد كه اين كشور براي اجرا و توسعه طرح‌هاي اقتصادي در بندر «گوادر» در جنوب پاكستان، مديريت و بهره‌برداري از امكانات آن را از امروز به مدت 43 سال به اجاره خود در آورده است.

طرح كريدور اقتصادي چين- پاكستان، طرح مشترك و بزرگي است كه قراردادهاي مربوط به اجراي آن در مجموع به ارزش حدود 45ميليارد دلار، ارديبهشت ماه سال جاري ميان مقامات عالي پكن و اسلام‌آباد به امضا رسيده است.
همچنين طبق تفاهم دو كشور، پاكستان همچنين متعهد شده است كه يك گروه امنيتي ويژه متشكل از 10تا 25هزار نيروي حفاظتي را براي حمايت و حراست از اتباع چيني كه در اين منطقه مشغول به فعاليت خواهند شد را فراهم آورد.

با احداث و تكميل نهايي اين كريدور اقتصادي كه متشكل از خطوط حمل و نقل جاده‌يي، ريلي و خطوط لوله انتقال انرژي خواهد بود و حدود 15سال‌ زمان خواهد برد، كشتي‌هاي غول‌پيكر نفتكش و باري چين براي دسترسي به كشورهاي نفتخيز حوزه خيلج فارس و حتي براي دسترسي به بازارهاي مصرف كالاهاي متنوع چيني در حاشيه خليج فارس و خاورميانه، اروپا و آفريقا ديگر مجبور نخواهند بود مسير 13هزار كيلومتري آب‌هاي اقيانوس هند را تا بندر شانگهاي طي كنند و با اجراي طرح ياد شده، اين مسير با كاهش 10هزار كيلومتري، تنها به حدود 3 هزار كيلومتر خواهد رسيد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments