رویکرد سازمان بنادر در دریا، پیشگیری ازسوانح است

معاون اموردریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: آمادگی همه جانبه، آموزش و پیشگیری مهمترین رویکرد این سازمان است و سرمایه گذاری دراین زمینه ضروری است.

 به گزارش سی نیز، هادی حق شناس درپنجمین نشست مدیران دریایی و مانور ملی جست و جو و نجات و مقابله با آلودگی دریایی استان بوشهر افزود: برگزاری چنین مانورهایی دردو بخش جست وجو و نجات و مقابله با آلودگی دریایی از اساسی ترین رسالت های سازمان بنادر و دریانوردی است.
وی با تاکید بر اشاعه فرهنگ دریانوردی درمیان مردم ادامه داد: از دغدغه‌های تاریخی این است که با داشتن مرزهای طولانی دریایی اما استفاده مطلوبی از این مرزها و نعمت خدادادی نکرده ایم. این درحالی است که کشورهای پیشرفته با توجه به رشد و شکوفایی که در بنادر خود ایجاد می کنند، بیشترین تمرکز جمعیتی را در کنار سواحل دارند.استان بوشهر 937 کیلومتر مرز دریایی دارد
محمد راستاد، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر نیز در این نشست گفت: سواحل استان بوشهر براساس آخرین اندازه گیری در قالب طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور 937 کیلومتر مرز دریایی دارد و در طول این سواحل 11 بندر تجاری و تعدادی بندر تخصصی نفت و گاز و پتروشیمی مستقر است.
وی افزود: از نظر حجم کل حمل و نقل دریایی با در نظرگرفتن بنادر نفتی، استان بوشهر از نظر تناژ بیشترین میزان حمل و نقل دریایی در بین استانهای ساحلی کشور را داراست. بر این اساس بندر بوشهر از مهمترین بنادر تجاری و درجایگاه سوم بنادر کشور در این زمینه قرار دارد.
راستاد گفت: بندر بوشهر از نظر برخی تقسیم بندی ها در میان بنادر کشور دارای جایگاه های نخست و دوم است طوری که در بخش حمل و نقل کانتینری این بندر با ظرفیت 450 هزار TEU و عملکرد 300 هزار TEU در سال پس از بندر شهید رجایی در جایگاه دوم قرار دارد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر بیان کرد: این بندر مهمترین و اولین وارد کننده میوه با استفاده از کشتی های یخچال دار است و این نوع کشتی ها فقط به بندر بوشهر تردد دارند که از این نظر یک مزیت رقابتی است.
وی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی توسعه بندر بوشهر در جزیره نگین با حضور رییس جمهوری، تصریح کرد: در قالب این پروژه ظرفیت کانتینری بوشهر به حدود یک میلیون تن افزایش پیدا می کند و با احداث یک پایانه کانتینری به مساحت 30 هکتار و اسکله 600 متر با سرمایه‌گذاری دو هزارو 800 میلیارد ریال برای نخستین بار یک پایانه کانتینری کامل به صورت الگوی مدیریت صاحبخانه ای توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری می‌شود.
به گفته راستاد، در کنار ساخت پایانه کانتینری، پایانه نفتی یا مواد فله مایع به ظرفیت 180 هزار متر مکعب مخزن و سرمایه گذاری 500 میلیارد ریال ایجاد می‌شود. همچنین موافقتنامه یک پایانه چند منظوره نیز منعقد شده است که آن هم با 300 متر اسکله و سرمایه گذاری دو هزار میلیارد ریال، ظرفیت خیلی خوبی را برای بوشهر فراهم می کند.
وی اضافه کرد: برنامه زمانبندی پیش بینی شده برای توسعه بندر بوشهر حدود پنج سال است که سه سال اول آن برای ایجاد پایانه کانتینری پیش بینی شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments