رقابت کشتی‌سازان داخلی با شناورهای خارجی

با رفع تحریم‌‎ها و ورود شناورهای خارجی به کشور، زمینه رقابت بین شرکت‌های کشتی‌سازی داخلی برای تولید با کیفیت‌تر بیش از پیش فراهم می‌شود.
به گزارش سی نیوز، رئیس اتحادیه شرکت‌های حمل و نقل دریایی بار و مسافر با بیان مطلب بالا افزود: با رفع تحریم‌ها دنیای جدیدی به روی صنعت ساخت شناورهای مسافری و باری در کشور باز می‌شود.
علی هاشمی با اشاره به اینکه در سالهای اخیر به دلیل تحریم‌ها بسیاری از قطعات ضروری برای شرکت‌های سازنده شناور به سختی تامین می‌شد که امیدواریم با رفع هر چه سریعتر تحریم‌ها این مشکلات پایان یابد، به مانا گفت: دوران تحریم باعث شد تا ساخت شناورهای داخلی بیش از پیش رونق گیرد و با رفع تحریم ها و تسهیل در ورود قطعات یدکی انتظار می‌رود قیمت خرید شناورها کاهش یابد و سرمایه‌گذاران بخش‌خصوصی بیشتری نسبت به خرید شناورهای باری و مسافری اقدام کنند.
هاشمی تاکید کرد: ارائه تسهیلات خرید و ساخت شناور از محل وجوه اداره شده سازمان بنادر و دریانوردی، نقش بسیار مهمی در ترغیب هرچه بیشتر سرمایه گذاران بخش خصوصی برای خرید و ساخت شناورهای باری و مسافری داشته است.

وی به نوسازی شناورهای باری اشاره کرد و گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته بسیاری از شناورهای باری در حوزه خلیج فارس نیازمند نوسازی هستند. در گام نخست هم باید 200 فروند از این شناورها نوسازی شوند که برای تامین بودجه لازم مکاتبات با سازمان بنادر و دریانوردی صورت گرفته است.

رئیس اتحادیه شرکت های حمل و نقل دریایی بار و مسافر تصریح کرد: تاکنون خرید این شناورها از محل وجوه اداره شده سازمان بنادر و دریانوردی تایید نشده است. امیدواریم به زودی اعتبارات لازم جهت خرید شناورهای باری تامین شود تا مالکان آنها بهتر بتوانند به تجارت دریایی بپردازند.
وی در خصوص نیاز کشور به وجود شناورهای مسافری نیز تاکید کرد: شناورهای مسافری فعلی که اکثر آنها در مسیر قشم- بندرعباس فعالیت دارند در حال حاضر جوابگوی نیاز منطقه است.
هاشمی با بیان اینکه در صورت تمایل سرمایه گذاران بخش خصوصی برای خرید شناورهای مسافری و تفریحی، تسهیلات لازم از سوی سازمان بنادر و دریانوردی در اختیار آنها قرار می‌گیرد، افزود: همچنین باید به این نکته توجه داشت که به کارگیری شناورهای مسافری بیش از حد ظرفیت منطقه به ویژه در مسیر بندرعباس – قشم باعث خواهد شد تا بهره اقتصادی لازم نصیب سرمایه گذاران جدید نشود.
به گفته او، این امر باعث می‌شود تا مالکان شناورهایی که از قبل فعالیت می کرده اند نیز دچار ضرر مالی شوند. بنابراین جلوگیری از ورود بی رویه شناورهای مسافری در مسیر بندرعباس- قشم بسیاری ضروری است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments