رفع مشکل تأمین مالی توسعه بندر چابهار

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: مقرر شده سازمان بنادر شرکتی خصوصی را برای دریافت تسهیلات توسعه بندر چابهار به بانک توسعه صادرات معرفی گند تا آن شرکت عملیات توسعه‌ای و اپراتوری را انجام دهد.
به گزارش سی نیوز به نقل از فارس، ‌سیاوش رضوانی درباره تأمین منابع مالی طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار به همکاری بانک توسعه صادرات اشاره کرد و افزود: اجرای طرح توسعه بندر شهید بهشتی، از نظر افزایش ترانزیت کالا و پهلو‌گیری کشتی‌های پهن پیکر‌ مهم‌ است و فعالیت‌های اقتصادی منطقه را رونق می‌دهد.
وی ادامه داد: پس از تفاهم سازمان بنادر و دریانوردی و بانک توسعه صادرات، به تازگی مقرر شده منابعی با همکاری این بانک به توسعه بندر چابهار اختصاص یابد و این بانک اعلام آمادگی کرده ‌تسهیلات بانکی لازم را برای توسعه زیرساخت‌های منطقه آزاد چابهار شامل طرح توسعه بندر شهید بهشتی، تکمیل فرودگاه بین‌المللی، خطوط ریلی و شبکه گازی چابهار ‌فراهم کند.
به گفته رضوانی، بر اساس قوانین لازم است سازمان بنادر و دریانوردی، شرکتی را (که البته دولتی نباشد) معرفی کند و نمایندگان این شرکت بازدید‌های میدانی را در این‌باره انجام ‌دهند؛ از سوی دیگر کارشناسان سازمان بنادر و دریانوردی هم در حال تهیه مدارکی هستند تا برآورد‌‌های مالی در بحث تجهیزات خشکی، ترمینال کانتینر و ترمینال‌های چند منظوره در این بندر انجام و مشخص شود ‌چه میزان تجهیزات لازم داریم‌.
او با اشاره به اینکه این تسهیلات مشمول قرارگاه خاتم الأنبیاء (به عنوان پیمانکار پروژه)‌ نمی‌شود و باید یک شرکت غیردولتی در این عرصه وارد شده و فعالیت کند، ادامه داد: این شرکت غیردولتی، سرمایه‌گذاری کرده، تسهیلات از بانک توسعه صادرات دریافت می‌کند و در آینده باید فعالیت‌های اپراتوری نیز انجام دهد، چراکه تسهیلات را این شرکت دریافت می‌کند و بازپرداخت هم بر عهده خودش است و سازمان بنادر و دریانوردی دخالتی در این حیطه ندارد.
رضوانی با تاکید بر اینکه بانک توسعه صادرات به عنوان کارگزار صندوق توسعه ملی در راستای توسعه کشور بر اساس قواعد و ضوابط، طرح‌ها را بررسی و منابع مالی را در اختیار بخش خصوصی و نهادهای غیر دولتی قرار می‌دهد، گفت: ضوابط پرداخت منابع مالی‌ به صورت دوره ساخت سه ساله و بازپرداخت‌ پنج ساله با سود 6 درصد نرخ ارزی است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان افزود: سازمان بنادر تلاش می‌کند تا اوایل سال آینده، این مدل تأمین مالی برای پروژه بندر شهید بهشتی چابهار انجام شود‌. البته ممکن است از محل فروش اوراق مشارکت هم منابع مالی به توسعه بندر چابهار ‌‌اختصاص یابد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments