راه‎اندازی خط کشتیرانی بین جزایر ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس

معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان گفت:دو مسیر جدید دریایی بندرعباس- کیش و بندرعباس – عمان تا پایان سال جاری راه‎اندازی خواهد شد.

به گزارش سی نیوز، «مهدی نوفرستی» معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، با اشاره به اینکه طی فراخوانی، بخش خصوصی و تعاونی‌های شناورسازیرا به ساخت شناور ویژه گردشگری دعوت شده اند، گفت: دو مسیر جدید دریایی بندرعباس- کیش و بندرعباس – عمان تا پایان سال جاری راه اندازی خواهد شد.

نوفرستی درباره توسعه پایگاه‎های گردشگری دریایی در استان هرمزگان  گفت: با وجود اینکه سازمان بنادر و دریانوردی متولی گردشگری دریایی نیست اما از سال گذشته انجام یک سری اقدامات را سرلوحه کار خود قرارداده و در سال جاری نیز آنها را جزو اولویت‎های خود معرفی کرده است که مربوط به تفریحات و گردشگری دریایی و توسعه پایگاه‎های ساحلی مرتبط با آن می‌شود.

وی در همین ارتباط تصریح کرد: به همین منظور دبیرخانه‎ای در اداره کل بنادر ودریانوردی استان هرمزگان تشکیل دادیم که مباحث تفریحی و مبحث توسعه گردشگری دریایی و توسعه پایگاه‎های ساحلی را در استان هرمزگان دنبال کند که یکی از آن موارد نوسازی شناورهای تفریحی در  این استان  است.

نوفرستی به خبرنگار مارین‌تایمز خاطرنشان کرد: در این راستا طرح و نقشه‎ای  در دبیرخانه مذکور  تهیه شده که  مراکز و نقاط مناسب ساحلی را شناسایی می‎کند که در برمبنای نوع تفریح در آن منطقه، شناور لازم نیز  اختصاص داده شود که هم از لحاظ نوع فعالیت با تفریح انجام شده در آن منطقه سنخیت داشته باشد و هم کاملا ایمن بوده و از قیمت مناسبی برخوردار باشد.

معاون امور دریایی اداره کل بنادر ودریانوردی هرمزگان یادآور شد: آنچه در این مرحله برای اداره بنادر ودریانوردی هرمزگان مهم بوده و کار را اندکی پیچیده کرده است، ایمنی شناور، مقرون به صرفه بودن قیمت آن و تطابق آن با نوع فعالیت تفریحی و گردشگی آن منطقه است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته موفق به اجرای چنین طرحی نشدیم، افزود: در سال گذشته شناورهایی را شناسایی کردیم و نمونه‌هایی هم نیز ساخته و آزمایش شد اما متوجه شدیم که باید کار بهتری در این حوزه انجام شود به همین منظور امسال فراخوان ساخت شناور تفریحی را در روزنامه‎ها  منتشر کردیم تا اگر بخش خصوصی و یا تعاونی به این کار علاقه‎مند بوده و توانایی ساخت شناوری با ساختار مناسب منطقه و ایمن برا دارد  طرح خود را ارائه کرده و در صورت تصویب، کار خود را آغاز کند.

معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در ادامه گفت: علاوه بر سازمان بنادر و دریانوردی و اداره بنادر و دریانوردی هرمزگان، موسسات رده‌بندی داخلی نیز در این موضوع درگیر هستند.

وی با اشاره به اینکه هدف ما در این طرح نوسازی شناورهای تفریحی است، گفت: سازمان بنادر هم قول داده  که در این موضوع از طریق کمیته وجوه اداره شده طرح شناورهای تفریحی را در اولویت قرار دهد که امیدواریم با همکاری تعاونی‌ها و بخش‎های خصوصی فعال در زمینه ساخت شناور، این طرح اجرا  شناورها نوسازی شوند.

رونق در استان هرمزگان با ایجاد تفریحات و گردشگری دریایی

نوفرستی اضافه کرد: علاوه بر نوسازی شناورهای تفریحی در استان هرمزگان، ایجاد انواع تفریحات جدید دریایی، ساماندهی تفریحات و پایگاه‌های فعلی، ابلاغ استانداردها و تعریف مسیرهای جدید از برنامه‌های امسال اداره بنادر و دریانوردی هرمزگان است.

وی با اشاره به اینکه وظیفه سازمان بنادر و دریانوردی و اداره‌های تابعه آن در استان‌های ساحلی ایجاد گردشگری و تفریح دریایی نیست، اظهار کرد: با این وجود ما تصمیم گرفته‌ایم این حوزه را ساماندهی کنیم زیرا استان هرمزگان پتانسیل‌های بالایی در این حوزه دارد چراکه توسعه گردشگری دریایی می‎تواند موجب رونق این استان شود.

نوفرستی با اشاره به اینکه درآمد و سود سازمان بنادر ودریانوردی از سفرها و گردشگری دریایی صفر درصد است زیرا این سازمان به دنبال کسب سود در این ماجرا نیست، گفت: به گفته وزیر راه و شهرسازی و معاون وی در سازمان بنادر ودریانوردی، هدف از ایجاد تفریحات دریایی و گردشگری دریایی فقط ایجاد رونق  گردشگری است که ما نیز در استان هرمزگان فقط به دنبال همین هدف هستیم و عزم خود را برای راه‎اندازی گردشگری دریایی جزم کرده‌ایم.

به گفته وی ،  توسعه  تفریحات دریایی، بخش خصوصی می‎تواند کمک شایانی به رونق منطقه انجام دهد زیرا می‎تواند در هر بخشی بیش از 15 تفریح مختلف تعریف کرده و از آن بهره ببرد.

ضرورت ایجاد مسیرهای دریایی جدید

معاون امور دریایی اداره کل بنادر ودریانوردی هرمزگان در ادامه با اشاره به ایجاد مسیرهای جدید دریایی در سال جاری گفت: بر اساس دستور سعیدنژاد، مدیرعامل سازمان بنادر ودریانوردی، به منظور ایجاد حق انتخاب بیشتر و جذب مسافران به مسیرهای دریایی، باید چند مسیر جدید در سال جاری ایجاد شود.

وی گفت: به همین منظور قرار بر آن شده است تا بر اساس همین طرح، خط بندرعباس– کیش راه اندازی شود که اقدامات آن در بندر شهیدباهنر در حال انجام است. علاوه بر آن، خط گردشگری بندرعباس – عمان نیز ایجاد خواهد شد.

بر اساس سخنان نوفرستی، همچنین برنامه‎ای وجود دارد که برای استفاده از کشتی کروز در استان  هرمزگان خطوط کشتیرانی مسافری بین برخی از جزایر این استان و کشورهای حاشیه خلیج فارس ایجاد شود که هنوز زمان اجرای آن چون به عوامل مختلف بستگی دارد مشخص نیست.

افتتاح از دو خط دریایی جدید تا پایان سال

نوفرستی افزود: البته دو خطر دریایی بندرعباس – کیش و بندرعباس – عمان تا پایان سال جاری به بهره‎برداری خواهد رسید به طوری که  انتظار داریم در نوروز سال آینده شاهد تردد مسافران در این خطوط باشیم.

وی با اشاره به اینکه کلوپ‎های تفریحی و گردشگری و آژانس‌های مسافرتی نقش به سزایی در رونق تفریح و گردشگری دریایی هرمزگان دارند، گفت: علاوه بر آن بعضی از فعالیت‎هایی که اکنون در ساحل انجام می‎شود بدون مجوز هستند که در راستای ساماندهی آنها و تعریف کلوپ‎های دریایی نیز برنامه‎هایی در دست داریم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments