دولت هند با سرمایه‌گذاری در توسعه بندر چابهار موافقت کرد

دولت هند اعلام کرد: کشورش اختصاص یک خط اعتباری به ارزش 150 میلیون دلار را برای توسعه بندر چابهار ایران به تصویب رسانده است.
 به گزارش سی نیوز به نقل از مانا،در گزارش مقامات هندی آمده است: بر اساس این توافق که سال گذشته  بین دو کشور ایران و هند به امضا رسید، هند، در فاز اول، متعهد به اقداماتی شامل تجهیز و مدیریت دو اسکله در بندر چابهار در راستای طرح توسعه این بندر شد، از سوی دیگر دولت هند برای نیل به این هدف ، با اختصاص  یک خط اعتباری 150 میلیون دلاری به این بندر نیز موافقت کرد.
این گزارش هم چنین می افزاید: اجرای طرح اسکله ها، ظرف 18 ماه ازتاریخ امضاء نهایی قرارداد، عملیاتی خواهد شد.
از سوی دیگر هند یک سرمایه گذاری کلان به ارزش 85.21 میلیون دلار وهزینه درآمدی سالیانه 22.95 میلیون دلار را به مدت ده سال برای پروژه طرح توسعه بندر چابهار اجرا خواهد کرد.
نکته قابل توجه اینکه بندر چابهار، تنها بندر ایرانی با قابلیت دسترسی مستقیم به اقیانوس به شمار می آید.نادیده نماند در سال 1990،هند در ساخت بندر چابهار با ایران همکاری خوبی را انجام داده است تا از این طریق،راه دسترسی به افغانستان و آسیای مرکزی را فراهم سازد.
در سال 2003 دهلی و تهران بر سر توسعه بندر چابهار به توافق رسیدند، اما به دلیل اعمال تحریم‌های ظالمانه غرب علیه ایران، پیشرفت خیلی کمی در این پروژه رخ داد که با لغو تحریم در ماه گذشته ،فعالیت ها دوباره از سر گرفته شد.
بندر چابهار هم چنین  توانایی مدیریت کشتی های کارگو با ظرفیت بیش از 100.000 تن را دارد.
درانتهای این گزارش آماده است، در حال حاضر بندرعباس، 85 درصد تجارت دریایی ایران را به عهده دارد و تراکم کشتی‌ها در این بندر موج می‌زند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments