در اجلاس ایورا؛ ظریف هم بر اهمیت توسعه چابهار تاکید کرد

محمد جواد ظریف نیز در اجلاس ‘آیورا’، با اشاره به موقعیت راهبردی بندر چابهار برای برقراری ارتباط میان اقیانوس هند و خلیج فارس، غرب و مرکز آسیا، قفقاز و اروپا، این بندر را مسیری امن و کوتاه برای اتصال شرق به غرب و شمال به جنوب دانست.

‘محمد جواد ظریف’ رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در راس هیاتی به نمایندگی از رئیس جمهوری کشورمان در نخستین اجلاس سران اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) که با حضور سران کشورها و دولت های عضو در جاکارتا برگزار شد، شرکت کرد.
وی در ادامه همکاری در قالب این اتحادیه را فرصتی مغتنم برای همکاری و پیشرفت دانست و گفت که جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت های فراوانی برای تقویت ارتباطات دریایی و برقراری ارتباطات چندوجهی منطقه ‘آیورا’ با سایر بازارهای منطقه ای و جهانی برخوردار است.
وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود با توجه به اینکه 800 درصد تجارت جهانی از مسیر دریا و از طریق کشتی انجام می شود، به اهمیت موضوع ایمنی و امنیت دریایی به عنوان یکی از اولویت های ‘آیورا’ اشاره کرد و لزوم توجه ویژه به افزایش ایمنی و امنیت از یک سو و جلوگیری از آلودگی دریا از سوی دیگر را خاطر نشان کرد.
وی با اشاره به اینکه منطقه ما دستخوش خشونت افراط گرایانه و تروریسم است، از تصویب ‘بیانیه مقابله با افراط گرایی خشونت آمیز منجر به تروریسم’ توسط این اجلاس استقبال کرد و گفت که این بیانیه در راستای اهداف تعریف شده در ابتکار رئیس جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان ‘جهان علیه خشونت و افراط’ که به اتفاق آرا توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2013 به تصویب رسید، می باشد.

ظریف در بخش پایانی سخنان خود، اقتصاد مقاومتی و پایدار را نیازمند همکاری در تمامی سطوح زیرمنطقه ای، منطقه ای و بین المللی دانست و ‘آیورا’ را فرصتی منحصر به فرد و چارچوبی مستحکم برای تقویت هر چه بیشتر روابط اقتصادی میان کشورهای عضو اعلام کرد.
اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند متشکل از ٢١ عضو (کشورهای حاشیه ای اقیانوس هند از ٣ قاره آسیا، آفریقا و اقیانوسیه) و ٧ کشور غیرمنطقه ای به عنوان شریک گفت وگو با این اتحادیه است

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments