درآمد ناخالص کشور از دریا 2 درصد است

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی جنوبگان را پنجمین قاره از نظر وسعت و سردترین، مرتفع ترین، خشک ترین و پربارترین قاره جهان از نظر منابع معدنی عنوان کرد و گفت باید قبل از آن که راه ورود بر قاره جنوبگان بر ما بسته نشود با حمایت دولت و مجلس، پایگاه علمی-تحقیقاتی در قطب جنوب ایجاد کنیم.
به گزارش سی نیوز، وحید چگینی در همایش توسعه پایدار دریامحور در محل دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با اشاره به موضوع توسعه دریامحور و اقتصاد مقاومتی، حضور و مشارکت بیشتر جمهوری اسلامی ایران در نگاه جهانی به اقیانوس شناسی و علوم و فنون دریایی در طرح های اقیانوس هند را خواستار شد.
وی با اشاره به موضوع اقتصاد مقاومتی در بحث اقیانوس شناسی و توسعه دریامحور افزود: ما باید مسایل را کلان‌تر از سطح دریا ببینیم؛ بحث اقیانوس شناسی یعنی علوم و فنون دریایی، و باتوجه به مشاع بودن اقیانوس ها، باید از این منابع بهره برداری شود.
چگینی ادامه داد: ما می توانیم از دریا به عنوان یکی از حوزه‌های که اقتصاد مقاومتی بر آن تکیه می‌کند استفاده کنیم؛ بنابراین پژوهش و توسعه در اقتصاد مقاومتی می‌تواند نقش زیادی ایفاد کند.
وی با بیان اینکه در تحقیقی مشخص شد که درآمد ناخالص کشور از دریا 2 درصد است، تصریح کرد: ما باید در برنامه توسعه ششم سهم دریا را بیشتر کنیم و تلاش شود این سهم به 10 درصد برسد. چراکه دریا معنی و مفهوم زیادی در اقتصاد ما دارد و می‌تواند اهمیت راهبردی در اقتصاد هر کشوری می تواند داشته باشد.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی بحث صنایع اقیانوسی در منطقه مکران، تولید انرژی از جریان‌ها، مدل سازی جریان‌ها، تولید انرژی‌های تجدیدپذیر، سامانه تولید داده‌های اقیانوسی و ایجاد ناوگان ملی تحقیقات دریایی از مهم‌ترین مباحث دریایی و اقیانوسی در راستای توسعه دریا پایه کشور برشمرد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments