درآمد سالانه ۱۷ میلیارد دلاری کشور از بخش دریایی/ بازنگری در تعرفه های گمرکی

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این‌که سهم درآمد اقتصاد کشور در بخش‌های دریایی ۱۷ میلیارد دلار است که ۴.۱ درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد، گفت: در آینده نزدیک در تعرفه‌های بندری بازنگری می‌کنیم.

saeidnejad
saeidnejad

به گزارش سی نیوز ، «محمد سعیدنژاد» در همایش صنایع دریایی اظهار کرد: توسعه دریا محور حداقل در باورهای جامعه جای خودش را باز کرده، البته این یک راه طولانی است و نیاز به عبور از خیلی مسیرهای سخت و طولانی داریم.

مدیرعامل سازمان بنادر تصریح کرد: همایش صنایع دریایی در پسابرجام برگزار شده  و به همراه سایر اقدامات شاهد خوبی است که نشان می‌دهد درب‌های برای اقتصاد کشور باز شده است.

وی بیان کرد: موضوع دریا به‌عنوان یکی  از محورهای برنامه ششم توسعه مورد تاکید قرار گرفته است و امیدواریم نمایندگان مجلس به موضوع دریا و توسعه دریامحور در این برنامه توجه کافی داشته باشند.

سعیدنژاد گفت: به عنوان درخواست عمومی از نمایندگان مجلس شواری اسلامی می‌خواهیم در برنامه ششم توسعه موضوع دریا را مود توجه قرار دهند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که شاید لازم باشد پس از تصویب برنامه ششم توسعه در قالب یک قانون به موضوع دریا توجه کنیم، اظهار کرد: در سازمان بنادر و در سایر بخش‌های دریایی در زمینه تنظیم و تدوین چنین چارچوبی تلاش کنیم تا بتوانیم قانون جامعی را برای توسعه دریا تصویب کنیم.
سعیدنژاد با اشاره به شرایط جدید کشور در پسابرجام بیان کرد: با عبور از گردنه ظالمانه تحریم در حوزه دریا با کمترین محدودیت مواجه هستیم و تقریبا همه تحریم‌ها در دریا از بین رفته است.

وی با بیان این‌که سهم درآمد اقتصاد کشور در  بخش‌های دریایی  ۱۷ میلیارد دلار است که ۴,۱ درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد، افزود: باید بین بخش‌های مختلف دریایی توسعه متوازن را برقرار کنیم و در زمینه استقرار علم و دانش و تامین و تربیت نیروی انسانی و استقرار صنایع دریایی برای پایدار شدن توسعه اقدامات لازم انجام شود.

وی گفت: در حوزه دریا رقابت بسیار فشرده است و امکان محدودیت برای رشد صنایع داخلی در حوزه دریا آنچنان فراهم نیست. اگر نتوانیم از فرصت‌ها به موقع استفاده کنیم، قاعدتا این امکان به طور کلی از بین می‌رود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این‌که چاره‌ای جز تقویت صنایع داخلی نداریم، گفت: باید فرصت‌های موجود را مورد توجه قرار داد و بین این دو توازن ایجاد کرد.

سعیدنژاد با تاکید بر توسعه دانشگاه‌های دریایی در کشور،‌افزود: تعداد دانشگاه‌ها در این حوزه با سیاست‌های کشور تناسب ندارد و باید دانشجویان در حوزه‌های مختلف دریایی را تربیت کنیم.

وی با بیان این‌که در آینده نزدیک در تعرفه‌های بندر بازنگری می‌کنیم، گفت: سیاست‌های اتخاذ شده برای توسعه دریامحور، سیاست‌هایی است که امروز می‌تواند پایه‌گذار فعالیت‌های برای آینده باشد.

مدیرعامل سازمان بنادر با اشاره به طرح‌های توسعه‌ در حوزه بندری مانند بندر چابهار، تاکید کرد: در بندر شهید رجایی نیز طرح توسعه فاز یک و ۲ در حال اجراست و در فاز ۳ نیز به صورت فانیانس و BOT فراخوان داده‌ایم تا در مجموع بتوانیم توسعه دریایی کشور را با شرایط مناسبی داشته باشیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments