خارج سازی مغروقه خطرساز از اروند رود

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر از خارج سازی یک فروند مغروقه دیگر از آبراه بین‌المللی اروند خبر داد و گفت: مغروقه ماشاءالله که یکی از مغروقه های نقاط خطرساز به شمار می آید از نوع دوبه موتوردار با ابعاد طول 48، عرض 9 و ارتفاع 23 متر از اروند رود خارج سازی شده و در مرحله انتقال به بندرخرمشهر است.
به گزارش سی نیوز، عادل دریس خارج سازی این مغروقه را در راستای افزایش ایمنی آبراه اروند برشمرد و درباره مغروقه‌های نقاط خطرساز تصریح کرد: این مغروقه‌ها یکی از مهمترین موانع ایمنی آبراه اروند به شمار می‌‌روند که پس از سال‌های جنگ تحمیلی به علت خارج نشدن مشکلاتی را در زمینه تردد شناورها بوجود آورده‌اند.
به گفته وی، سازمان بنادر و دریانوردی و اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر برای افزایش ایمنی تردد شناورها اقدامات ارزشمند مانند نصب بویه‌ها و علائم کمک ناوبری در مسیر تردد آبراه بویژه در نقاط خطرساز به انجام رسانده است. همچنین جهت بهبود وضعیت کشتیرانی، خارج سازی 14 فروند مغروقه نقاط خطرساز را در برنامه دارد.
وی افزود: در این راستا، شناورسازی مغروقه‌های خانیان (بعنوان بزرگترین مغروقه اروند رود)، کارون بار و ماشاء الله از سال 92 آغاز و در حال حاضر خارج سازی مغروقه ماشاء الله پایان یافته و در مرحله انتقال به بندرخرمشهر است.
مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر به خارج سازی لوله‌های پل بعثت هم اشاره کرد و افزود: این لوله‌ها مربوط به بقایای شمع‌کوبی پل احداثی بر روی رودخانه اروند در زمان جنگ تحمیلی بوده که در نزدیکی بندراروندکنار قرار دارد و توسط قرارگاه عملیاتی جنوب غرب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حال خارج سازی است.
امسال 4 فروند مغروقه از اروند رود و 10 فروند از رودخانه کارون خارج شده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments