حذف انتقال کانتینرها به بندر سوم در منطقه

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور با تاکید بر حذف انتقال کانتینرها به بندر سوم و ثالث در منطقه در فرآیند حمل کالا به بنادر ایران گفت: انتقال ترانشیب کالا از بنادر خارجی به بنادر اصلی کشور به توسعه فعالیت‌های بندری و افزایش میزان اشتغالزایی در حوزه دریایی کشور کمک می‌کند.

به گزارش سی نیوز، «محمد سعیدنژاد» مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در مورد فعالیت سازمان بنادر و دریانوردی پس از برداشتن برخی از تحریم ها گفت: در زمان تحریم های ظالمانه کالاهای ایرانی بدون اینکه به طور مستقیم وارد بنادر ایران شود به بندر ثالثی در منطقه حمل و آز آنجا به بنادر ایران ترانشیب می شد.

معاون وزیر راه وشهرسازی یادآور شد: هم اکنون با احتساب بنادر بزرگ و کوچک، به طور میانگین ۵۰ درصد کالاهای ایرانی از بنادر ثالث منطقه به بنادر کشور حمل می‌شود و با احتساب بنادر کوچک ۹۰ درصد کالاهای ایرانی از بنادر منطقه برای تخلیه به این بنادر ترانشیب می‌شود.

به گفته مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، در این مدت کالاهای کانتینری به جای اینکه به طور مستقیم وارد بنادر ایران شود به بندر سومی در منطقه حمل و مجددا از آنجا به بنادر کوچک ایران حمل و تخلیه می‌شد.

سعیدنژاد تاکید کرد: باید تمام کالاهای ایرانی و کانتینری توسط شرکت‌های کشتیرانی بین المللی به صورت مستقیم به بنادر بزرگ ایران حمل و از آنجا به بنادر کوچک حمل شود.

معاون وزیر راه وشهرسازی بیان کرد: به تازگی در مجلس شورای اسلامی قانونی به تصویب رسیده است که براساس آن از این پس تعرفه ورود کشتی‌های بزرگ به بنادر ایران کاهش و تعرفه کشتی‌های کوچک افزایش می‌یابد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: تمام شرکت‌های کشتیرانی باید به صورت مستقیم کالاها و کانتینرهای ایرانی را به بنادر ایران حمل کنند و در فرآیند حمل کالا به بنادر ایرانی، انتقال کانتینرها به بندر سوم و ثالث در منطقه حذف شود.

سعیدنژاد در پایان تاکید کرد، انتقال ترانشیب کالا از بنادر خارجی به بنادر اصلی کشور به توسعه فعالیت های بندری و افزایش میزان اشتغالزایی در حوزه دریایی کشور کمک می کند تا شبکه حمل و نقل دریایی بین بنادر اصلی و بنادر کوچک بیش از پیش تسهیل شود.

بنا بر این گزارش، دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، قانون تسریع در امر تخلیه و بارگیری کشتی‌ها در بنادر را برای اجرا به وزارت راه و شهرسازی اواسط خرداد ماه سال جاری ابلاغ کرد. بر اساس آن، دولت موظف است با توسعه زیرساخت‌ها و تجهیز بنادر و مدیریت واردات و صادرات از طریق دستگاه‌های اجرایی ذیر‌بط، بخش خصوصی و صاحبان کالاهای وارداتی و صادراتی به جهت پیشگیری از معطل‌شدن و تسریع در امر تخلیه و بارگیری کشتی‌ها در بنادر کشور اقداماتی از جمله سیتاستگذاری برای کاهش انتظار نوبت کشتی ها و تسهیل ورود کشتی ها به بنادر کشور، تعرفه حقوق، عوارض و هزینه های خدمات بندری و دریایی را به تحوی تعیین و ابلاغ کند و با اینکار ورود کشتی ها به بنادر ایران افزایش پیدا می کند و همزمان، مدت ماندگاری کالا در بنادر کاهش می یابد. همچنین سازمان بنادر و دریانوردی موظف است  جهت کاهش انتظار نوبت کشتی‌های تجاری نسبت به توسعه و تکمیل بنادر و تاسیسات بندری و تامین تجهیزات مورد نیاز دریایی و بندری کشور در چارچوب قوانین و مقررات حاکم بر مناطق ویژه اقتصادی و آزاد تجاری ـ صنعتی از محل منابع داخلی خود مندرج در بودجه سنواتی اقدام کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.