جذب دانشجوی دریانوردی در دانشگاه چابهار

با پیگیری و نشست های مستمر با مسئولان ، نمایندگان شرکت های کشتیرانی تجاری و سازمان بنادر و دریانوردی کشور موانع موجود برای جذب دانشجو در گرایش های مرتبط با صنعت دریانوردی رفع شد و در سال جاری تحصیلی نسبت به جذب دانشجو اقدام می‌شود.
به گزارش سی نیوز، رئیس دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار در گفتگو با مانا ضمن بیان این مطلب گفت: تربیت نیروی انسانی با کیفیت بالا بر اساس اولویت ها و نیازهای کشور از جمله اهداف اصلی وزارت علوم به طور عام است و در این راستا تربیت نیروی انسانی دریانورد، با توجه به اعلام نیاز شرکت ها و سازمان هایی نظیر شرکت ملی نفتکش ایران، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و سازمان شیلات، در حوزه علوم و فنون دریایی به طور ویژه مورد توجه قرار گرفته است.
دکتر امین بهزادمهر افزود: در این خصوص از یک طرف دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار اقدام به جذب دانشجو به صورت متمرکز و بدون الزام به بورسیه بودن آنان در گرایش های مرتبط با صنعت دریانوردی(عرشه، موتور، مخابرات و الکترونیک دریایی) خواهد کرد و از طرف دیگر شرکت های کشتیرانی تجاری و سازمان های مرتبط مسئولیت برگزاری دوره های کارورزی و کارآموزی دانشجویان را بر عهده گرفته اند.
وی درخصوص رفع مشکل خروج از کشور دانشجویان برای انجام دوره های کارورزی و کارآموزی گفت: با همکاری دست اندرکاران صنعت حمل و نقل دریایی کشور مذاکراتی با مسئولان ذیربط در حال انجام است تا مشکلات قانونی پیش رو بر طرف شود.
رئیس دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار با اشاره به اهمیت بسیار بالای کیفیت برگزاری دوره ها برای دانشگاه تصریح کرد: با توجه به ماهیت بین المللی بودن آموزش این دوره ها، قوانین و استانداردهای بین المللی که از سوی سازمان های ذیربط تدوین می شود با دقت مد نظر خواهد بود و بر این اساس سرفصل دوره ها همواره بازنگری و به روز می شود.
وی تصریح کرد: اخیرا این سرفصل ها بر اساس دستورالعمل های جدید توسط این دانشگاه بازنگری شده و جهت اخذ نظرات سازمان ها، شرکت های کشتیرانی تجاری و دیگر دانشگاه ها برای آنان ارسال شده تا پس از دریافت نظرات نسخه نهایی به تصویب وزارت علوم تحقیقات و فناوری برسد.
شرایط ورود به رشته های دریایی
بهزاد مهر شرایط داوطلبان ورود به رشته های دریایی را به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم کرد و گفت: شرایط عمومی ورود به این رشته مطابق با شرایط عمومی درج در دفترچه ثبت نام کنکورسراسری است.
وی دارا بودن دیپلم ریاضی و فیزیک و آشنایی با زبان انگلیسی، نداشتن ضعف بینائی، استفاده نکردن از عینک طبی، نداشتن کور رنگی چشم، نداشتن نقص جسمانی و دارا بودن سلامت جسمی و روحی کامل با تاییدیه پزشک معتمد سازمان بنادر و دریانوردی، و داشتن حداقل قد 170 سانتیمتر برای داوطلبان رشته مهندسی دریا- دریانوردی و داشتن حداقل قد 165 سانتیمتر برای داوطلبان رشته مهندسی کشتی و مخابرات و الکترونیک دریایی را شرایط اختصاصی ورود به این رشته ذکر کرد.
بهزاد مهر با بیان این نکته که هزینه کلیه مراحل معاینات پزشکی بر عهده شخص داوطلب خواهد بود اظهار داشت: داوطلبان پس از فارغ التحصیلی و اخذ مدرک کارشناسی در رشته های مذکور چنانچه متقاضی خدمت در ارگانهای دریایی باشند باید پس از طی دوره های کارورزی لازم در روی کشتی در امتحانات شایستگی سازمان بنادر و دریانوردی شرکت وحد نصاب نمره قبولی را کسب کنند.
وی خاطر نشان کرد: در صورت نیاز دانشجو به اخذ گذرنامه جهت اعزام به دوره کارورزی در دریا، تمامی هزینه ها و تضامین مربوطه به عهده شخص دانشجو است و دانشگاه در این زمینه هیچ گونه تعهدی نخواهد داشت، ضمن اینکه داشتن معافیت پزشکی برای احراز مشاغل دریایی قابل قبول نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments