توصیه رئیس کمیسیون عمراان مجلس به سازمان بنادر

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در چهارمین نمایشگاه دریایی کشور با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و گرامیداشت هفته ملی دریانوردی گفت: ما در کشور ظرفیت‌های فراوانی در حوزه دریایی داریم و درحالی که امروز در جهان بیش از ۸۵ درصد مبادلات و تجارت جهانی از طریق دریا انجام می شود، در کشور ما این رقم به بیش از ۹۰ درصد می‌رسد.

به گزارش سی نیوز، «محمدرضا رضایی کوچی» نماینده مردم جهرم ادامه داد: بر اساس مطالعات انجام شده ۵ هزار و هشتصد کیلومتر نوار مرزی داریم که شرایط ویژه‌ای را برای کشور ما ایجاد کرده است. ما صاحب رتبه اول شرکت ملی نفت‌کش و رتبه ممتاز ناوگان کشتیرانی هستیم که این آمار نیز ایران را دارای شرایط ویژه ای در حوزه دریایی کرده است.

وی به وضعیت رو به رشد صنایع دریایی کشور اشاره کرد و گفت: امروز در کشتی‌سازی و تعمیر شناورها و صنایع وابسته صاحب جایگاه ویژه ای هستیم و در چند سال گذشته این ظرفیت‌ها افزایش پیدا کرده است.

رضایی کوچی با بیان اینکه طرح توسعه بنادر در وضعیت مناسبی  قرار دارد، با تشکر از وزارت راه و شهرسازی برای طرح های توسعه ای در بندر شهید رجایی و شهید بهشتی، گفت: ظرفیت خوبی برای توسعه بنادر کشور فراهم کرده‌اید، اما باید براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ در حوزه حمل و نقل دریایی به کشور اول منطقه تبدیل شویم که با این امر فاصله زیادی داری دوستان تلاش زیادی کرده اند

به گفته رضایی امروز زیرساخت‌های حداقل ۲۰۰ میلیون تن صادرات و واردات کالا را داریم که البته تاکنون از ۱۳۰ میلیون تن از این ظرفیت استفاده شده است و می توانیم بعد از برجام از ظرفیت بیشتری استفاده کنیم و از مرز دویست میلیون تن بگذریم.

وی افزود: بنادر ما در اتصال به شبکه‌های ریلی هم ضعیف هستند و برای انتقال کالاهایشان با مشکل روبرو می شوند که حل این مشکلات باید از اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی باشد البته تلاش های زیادی شده است و باید ادامه پیدا کند. ما درحال حاضر تنها از ۶۰ درصد ظرفیت بنادر استفاده کرده‌ایم و باید با ارتباط خوبی که بعد از برجام با دنیا برقرار کرده‌ایم استفاده های بیشتری از ظرفیت بنادر داشته باشیم.

وی همچنین توجه به وضعیت معیشتی ساحل نشینان را یکی دیگر از وظایف وزارت راه و شهرسازی خواند و گفت: توسعه پایدار مناطق ساحلی مهم است و خلاء جدی در این زمینه دیده می‌شود و هنوز مردم کپرنشین را در نوار ساحلی کشور می‌بینیم. باید زمینه اشتغال برای مردم مناطق بندری و ساحل نشین فراهم شود.

وی به ضرورت تشکیل ناوگان هلی‌کوپتری امداد و نجات اشاره کرد و گفت: باید سازمانی برای امداد و نجات نفرات در دریاها باشد و به منظور اعمال حاکمیت بیشتر در دریا و سواحل، تامین ایمنی و نجات دریایی، کنترل آلودگی توسط کشتی‌ها و … نیازمند وجود نیروی انسانی کارشناس در حوزه امداد و نجات دریا هستیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments