توسعه تاسیسات زیربنایی بندر نفتی خلیج فارس

معاون مهندسی و عمران اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از توسعه تأسیسات زیربنایی بندر نفتی خلیج فارس در منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی برای پاسخگویی به تقاضای سرمایه‌گذاران در شرایط رونق اقتصادی پس از لغو تحریم‌ها خبر داد. 

به گزارش سی نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی، عباس کمالی با اشاره به اینکه در طرح جامع بندر نفتی خلیج فارس ١٣٠ هکتار پس کرانه جدید به این بندر الحاق و زمینه اشتغال دو هزار و 500 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم فراهم می‌شود، افزود: نصب دو پست کمپکت، کابل کشی ٥٠ کیلومتر خطوط برق، احداث شبکه‌های آب و فاضلاب، آتش نشانی و ٩ کیلومتر مسیر دسترسی از دیگر مراحل اجرایی این طرح در این بندر است.

وی با اشاره به اینکه در مرحله اول ساخت این بندر تاکنون ٣٥ هکتار زمین در اختیار شرکت‌ها قرار گرفته است، گفت: تا اواخر سال ٩٣، بیش از هزار میلیارد تومان توسط ١٣ شرکت در این بندر سرمایه گذاری بندری انجام شده است.

به گفته کمالی، این طرح هم اکنون ٨٥ درصد پیشرفت دارد و هفته دولت آماده بهره‌برداری است.

وی فراهم شدن زیرساخت سرمایه‌گذاری با توجه به احتمال لغو تحریم‌ها در آینده نزدیک را ضروری دانست و افزود: هماکنون زمین‌ها بر اساس ضوابط مناطق ویژه اقتصادی با نرخ مناسبی به صورت اجاره و BOT در اختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرد.

معاون مهندسی و عمران اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اعلام اینکه با تکمیل این طرح ظرفیت بندر خلیج فارس به میزان قابل افزایش می‌یابد، گفت: تاسیسات زیربنایی این بندر براساس ماموریت طرح جامع بندر شهید رجایی از بهمن ٩١ آغاز شد.

بر اساس این گزارش، بندر نفتی خلیج فارس با ٩ پست اسکله در زمینه صادرات انواع فرآورده‌های نفتی قیر، نفتا و بنزین فعال است و ترانزیت از ترکمنستان و عراق به این بندر و سوخت رسانی به کشتی‌ها در تنگه هرمز از جمله فعالیت‌های این بندر است. همچنین پارسال ٢٤ میلیون تن کالای نفتی از این بندر صادر، وارد، ترانزیت و ترانشیپ شد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments